В Україні зросла кількість звернень щодо порушення мовного законодавства – омбудсмен
В останні три місяці зросла кількість звернень українців до уповноваженого із захисту державної мови щодо порушення мовного законодавства. Про це уповноважений Тарас Кремінь повідомив у Facebook 4 жовтня.
"Протягом липня – вересня на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло більше звернень громадян про порушення їхніх прав на отримання інформації та послуг державною мовою (1155), ніж за попередні пів року (962). Загалом за дев'ять місяців 2022 року секретаріатом уповноваженого отримано 2427 повідомлень про порушення закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", із них як звернення громадян зареєстровано 2177", – проінформував він.
Кремінь пише, що повномасштабне вторгнення РФ в Україну і набуття чинності черговими нормами мовного закону (це відбулося 16 січня та 16 липня) вплинули на інтенсивність звернень громадян.
У січні – лютому надійшло 32,1% від звернень, одержаних цього року, у березні – червні – 12%, а у липні – вересні – 55,9%.
Найбільше повідомлень про порушення омбудсмену надійшло з Києва (27,1%) та Харківської (23,7%) області.
Із Дніпропетровської області надійшло 4,8% звернень, з Одеської – 5,5%, із Київської – 6,2%, із Закарпатської, Запорізької та Івано-Франківської областей – по 2,2%, в інших областях ця цифра нижча за 2%, ідеться у звіті.
"Найбільш проблемним питанням у зверненнях громадян залишається мова інтернет-представництв суб’єктів, що обслуговують громадян, – 34,5%; зовнішня реклама, вивіски, написи – 17,8%; обслуговування безпосередньо (офлайн), інформація про товари та послуги – 10,6%; медіа, інформаційні сайти – 9,9%; мова при виконанні обов’язків посадовцями – 7,5%; освіта – 3%; охорона здоров’я – 3%; інше – 13,7%", – розповів уповноважений.
За його словами, у третьому кварталі найактуальнішими для українців є порушення закону про обслуговування через інтернет – 626 звернень, а також щодо інформації для загального ознайомлення і зовнішньої реклами – 82 звернення.
Контекст:
У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів. Норми закону набували чинності поетапно.
Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.
78% українців почали більше спілкуватися українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, свідчать результати соцопитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у травні.