Безсмертний про створення консультативної ради в Мінську: Нам вживлятимуть чужорідний предмет, який вибухне цієї осені G

Безсмертний: Незважаючи на те, що створена в Мінську рада консультативна, вона наповнюватиме інформаційний простір

Фото: Роман Безсмертний / Facebook

Колишній представник України в політичній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Роман Безсмертний в коментарі виданню "ГОРДОН" сказав, що створена в Мінську консультативна рада фактично замінить політичну підгрупу.

Колишній представник України в політичній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Роман Безсмертний у коментарі виданню "ГОРДОН" порівняв створену в Мінську консультативну раду зі стороннім предметом, яке вибухне в Україні восени цього року.

"Із початку роботи тристоронньої контактної групи росіяни весь час протягували ідею ухвалення внутрішнього регламенту. Хоча, відповідно до міжнародної практики, такі групи, комісії, ради працюють за регламентом ООН. Отже, використовуючи процесуальні моменти, вони хотіли, щоб Україна ухвалила те, що нав'язувала російська сторона. Адже в них у Мінську арифметична більшість. Незважаючи на те, що створена рада консультативна, вона наповнюватиме інформаційний простір. Узагалі ідея створення консультативної ради належить українській стороні ще з 2015 року. Тоді всі сторони – німці, французи, ОБСЄ – тиснули на Україну: мовляв, ухвалюйте закон про амністію, вносьте зміни до Конституції! Київ, зі свого боку, запросив міжнародних радників, верховного комісара ООН із прав людини та інших. І в межах політичної підгрупи заслухали їхні виступи. Ці радники мали українську позицію, і росіяни відразу відмовилися створювати якусь раду. Зараз же кон'юнктура змінилася. І РФ почала просувати цю ідею", – зазначив Безсмертний.

На його думку, реалізація цієї ініціативи позначиться на ставленні українського суспільства до президента країни Володимира Зеленського.

"Консультативна рада фактично замінить політичну підгрупу. Там є низка проблем: вибори, амністія, внесення змін до Конституції та імплементація "формули Штайнмаєра". Їх розгляд переносять у цю консультативну раду. Зараз у росіян в союзниках Париж, Берлін і ОБСЄ. Вони будуть нав'язувати свої ідеї, тиснучи на Україну. Це призведе до того, що нам вживлятимуть чужорідний предмет, який вибухне цієї осені. І, враховуючи, що за всім цим стоїть Зеленський, настрої у суспільстві ставатимуть антипрезидентськими", – підкреслив співрозмовник.

Він сказав, що тепер українська сторона в Мінську ще більше потребує сильних переговірників.

"У ситуації, що склалася, можна тільки побажати мужності нашим представникам у тристоронній контактній групі. Якщо там будуть сидіти слабкі переговірники – бути біді. Тому що на рівні консультаційної ради зупинити ініціативи росіян уже буде неможливо. Що довше українська сторона вестиме переговори з бойовиками, то більше Москва виходитиме з-під удару. Ще один момент – зараз говорять про Золоте і Щастя. У цих районах є військові бази РФ. Думаю, вони готують якусь чергову капость. І навряд чи росіяни погодяться відкрити КПВВ там, де висять російські прапори. Або ж вони перебазують ці бази. І, зауважте, про Петрівське зараз мовчать", – резюмував Безсмертний.

13 березня ZN.UA опублікувало документ, згідно з яким у Мінську було підписано домовленості про створення консультативної ради, до якої мають увійти по 10 представників від України і бойовиків "ЛДНР" із правом вирішального голосу, а також по одному представнику від ОБСЄ, Німеччини, Франції і Росії з правом дорадчого голосу.

Очікують, що рішення про створення консультативної ради буде підписано 25 березня 2020 року після консультацій із представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини.

Про створення ради, але без уточнення, чим вона займатиметься, напередодні повідомила пресслужба офісу українського президента.

Росія почала збройну агресію на сході України у квітні 2014 року, невдовзі після анексії Криму. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

У 2014–2015 роках було підписано Мінські угоди про врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед іншого в документі йдеться, що Україна має повернути контроль над неконтрольованою ділянкою кордону з РФ після проведення виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей. Україна, зі свого боку, наполягає, що вибори мають відбутися після виведення російських військ і найманців та повернення кордону під контроль уряду.

На зустрічі "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року лідери України, Франції, Німеччини та Росії домовилися, що варіанти проведення місцевих виборів в ОРДЛО буде обговорювати тристороння контактна група.

У лютому 2020 року президент України Володимир Зеленський говорив, що прямого діалогу з бойовиками не буде. "Нас переконують, що таким дієвим механізмом є прямий діалог із так званою місцевою владою в ОРДЛО. Ми готові до діалогу з мирним населенням цих територій. Але не з тими, хто є невизнаними з точки зору міжнародного права", – заявив він.