Безсмертний заявив, що його усунення від мінського процесу було вигідне зацікавленим у торгівлі вугіллям з окупованим Донбасом особам
Упродовж останніх двох років деякі українські бізнесмени та політики створювали альтернативу схемам в енергетичній сфері стосовно Донбасу, побудованим за президента-втікача Віктора Януковича. Зараз такі схеми намагаються просувати з допомогою нової влади в Україні, переконаний колишній переговірник від України у тристоронній контактній групі Роман Безсмертний.
Звільнений із посади представника України в підгрупі з політичних питань на переговорах в Мінську дипломат Роман Безсмертний в інтерв'ю виданню "Факти" розповів, що його усуненню з посади були раді не тільки в Кремлі, терористичних "ЛДНР", але ще й у Києві.
Відповідаючи на запитання журналіста, хто саме міг радіти цьому в Україні, Безсмертний відповів:
"Ті, хто завжди розглядав Донбас як певне джерело різноманітних бізнес-схем в енергетичній сфері. Протягом останніх двох років створювали альтернативу схемам, побудованим за [президента-втікача Віктора] Януковича. Це була не така конкуренція, яка існує в цивілізованому бізнесі. Просто люди зробили аналогічну модель, тільки у своїх інтересах. Водночас частина з них плавно перейшла від минулих схем до нинішніх. Це відомі персонажі. А компанію їм склали нещодавно обрані депутати і ще деякі особистості, що, по суті, завершило формування цієї схеми. І ось ця група "товаришів" усіляко виступала проти того, щоб я з'явився в мінському процесі. Буквально через кілька днів після мого призначення вони розвинули бурхливу діяльність, про що відкрито говорили у вузькому колі".
За його словами, у цих людей є доступ до Офісу президента Володимира Зеленського.
"Відомо, що на початку літа, проводячи нараду на одному з вугільних об'єднань на окупованій території, один із фігурантів закликав: "Давайте збільшувати видобуток вугілля. Ми знайшли в Києві "хвіртку...". Я зараз бачу, що ця "хвіртка" почала працювати. Не знаю, чи вистачить волі і сили духу у президента й нового уряду закрити її. Надії на депутатів у мене немає, оскільки вони самі стали учасниками цього процесу. Трагізм ситуації в тому, що вони ще навіть у зал Верховної Ради не зайшли, а вже встигли "попрацювати на перспективу", – підкреслив Безсмертний.
Він висловив сподівання, що у найвищих ешелонах повинні зрозуміти, що це – "дорога у прірву".
Тристороння контактна група розпочала роботу влітку 2014 року. Із травня 2015 року у межах контактної групи діють чотири підгрупи: з безпеки, політичних, економічних і гуманітарних питань. Група або збирається в Мінську, або проводить засідання в режимі відеоконференції. До її складу входять представники України, Росії та ОБСЄ.
У 2015–2016 роках Безсмертний був представником України в політичній підгрупі ТКГ з урегулювання ситуації на Донбасі.
9 липня 2019 року його знову призначили в цю підгрупу представником України. 13 серпня було підписано указ про звільнення Безсмертного з посади. Сам Безсмертний стверджує, що дізнався про це зі ЗМІ, і пов'язує те, що відбувається, із відмінностями в поглядах на проблеми.
В Офісі президента України пояснили звільнення тим, що представник України у ТКГ Леонід Кучма формує "ефективнішу команду".