Черниш заявив про необхідність продовжити дію закону щодо особливого статусу Донбасу
Закон "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" не перекреслює можливості імплементації Мінських угод, його мають продовжити, заявив міністр із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш.
Міністр із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш вважає, що Верховна Рада має продовжити дію закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей". Про це він повідомив в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Закон фактично і не працював на практиці, оскільки Росія не виконує свою частину зобов’язань за Мінськими угодами. Проте весь світ, включно з Україною, говорить про те, що Мінські угоди є моделлю вирішення зараз цього конфлікту між Україною і Росією. І він демонструє всьому світу, що Україна дійсно виконує ці угоди, і демонструє, що вона здатна, готова і вже зробила максимум для їх виконання. Натомість всім видно, що Росія не зробила нічого", – зазначив Черниш.
За його словами, пролонгація закону необхідна, щоб у РФ не було підстав говорити про невиконання Україною Мінських домовленостей.
"У нас знову тяжіння до одного закону, хоча і символьного, який не вирішує нічого, а лише демонструє. Насправді, цей закон не вирішить проблеми", – підкреслив міністр.
За його словами, жодних суперечностей у законі про порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО немає.
"Я не бачу там протиріч. Я насправді вважаю, що закон про відновлення державного суверенітету на Донбасі не перекреслює можливості імплементації мінських угод. Росія на цьому маніпулювала, але коли всі міжнародні партнери побачили остаточний текст закону, сказали, що жодної проблеми для імплементації мінських угод немає".
Закон "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької і Луганської областей", яким продовжено на рік дію закону про особливий статус Донбасу – "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей", – набув чинності 10 жовтня 2017 року.
Ним продовжено дію закону про особливий порядок до 10 жовтня 2018 року. Цей документ діє з 18 жовтня 2014 року, проте чинності набула тільки його перша стаття, яка передбачає запровадження на три роки особливого порядку в окремих районах Донбасу, перелік яких визначає рішення Верховної Ради.
Інші статті закону не набули чинності: про амністію та недопущення кримінального переслідування учасників подій на Донбасі; про право мовного самовизначення жителів Донбасу і можливість використання російської мови в органах державної влади та місцевого самоврядування; про участь органів місцевого самоврядування у призначенні керівників органів прокуратури і судів; про можливість укладання з органами місцевого самоврядування угод про економічний, соціальний і культурний розвиток окремих районів; про особливу державну підтримку щодо відновлення промисловості та інфраструктури, розвиток транскордонного співробітництва окремих районів із Росією; про створення загонів народної міліції в окремих районах.
Законом визначено, що дані положення почнуть діяти з дня набуття повноваженнь органами місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу, обраними на позачергових виборах, проведених згідно із законодавством України.
Президент України Петро Порошенко відкидає можливість набуття чинності законом про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу доти, доки всі сторони конфлікту не виконають умов досягнутих у Мінську домовленостей.
Спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер заявив у липні 2018 року, що Україна опиниться у невигідній ситуації, якщо не продовжить дії закону про особливий статус Донбасу. На його думку, продовження нічого не змінить, але якщо цього не зробити, "Росія буде використовувати припинення дії закону як причину скаржитися на Україну".
6 серпня стало відомо, що спецпредставник ОБСЄ в тристоронній контактній групі Мартін Сайдік надіслав лист керівництву Верховної Ради із закликом продовжити дію закону про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.