Чорновіл: У РФ було незаконно засуджено та заарештовано громадян України. За цих умов нам не можна відмовлятися від консульської служби
Ліквідувавши свою консульську службу у РФ, Україна фактично закриє російський напрям, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.
Повний розрив дипломатичних відносин із Росією невигідний Києву, оскільки на російській території незаконно утримують велику кількість українських політв'язнів, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл.
"У 2014 році Україна ухвалила рішення про обмеження дипломатичних відносин із Росією. Відкликали посла. Тобто на сьогодні між країнами знижений рівень дипломатичних відносин. Що ще потрібно зробити терміново? Ліквідувати в українських консульствах усі не критично важливі відділи. Ну який там може бути гуманітарний відділ або відділ із культурного обміну? Чи можемо ми повністю розірвати дипвідносини з Росією? Ні. Нам було б достатньо забезпечити тільки роботу консульської служби України у РФ. Цього більш ніж достатньо. Розрив дипвідносин призведе до вислання з Росії українських консулів. Але не можна забувати, що у РФ було незаконно засуджено та заарештовано громадян України. За цих умов нам не можна відмовлятися від консульської служби", – зазначив Чорновіл.
На його думку, без допомоги дипломатів вирішити конфлікт з Росією мирним шляхом не вдасться.
"Ми плануємо запроваджувати візовий режим з Росією. А отже, консульська служба повинна працювати в обох країнах. Ліквідувавши її, ми фактично закриємо російський напрям. Крім цього, ми продовжуємо переговори з РФ в нормандському форматі. Хочемо ми цього чи ні, а вони теж зав'язані під дипломатичну службу. Ми ж шукаємо дипломатичні шляхи вирішення проблем з Росією. Отже, без дипломатів не обійтися. Банально навіть ноту протесту не вийде нормально вручити", – підкреслив політолог.
За його словами, визнання РФ країною-агресором стане формальним приводом для повного розриву дипломатичних відносин.
"Ухвалення законопроекту про реінтеграцію Донбасу передбачає вихід України зі стадії АТО. Ми будемо посилатися на Статут ООН, у якому передбачено право держави на захист від агресії. У цьому ж законопроекті агресором буде визнано Росію. Це стане формальним приводом як для повного, так і часткового скорочення дипломатичних відносин. Я все ж підтримую другий варіант", – резюмував Чорновіл.
6 жовтня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №7163 про відновлення суверенітету над окупованою частиною Донецької та Луганської областей, ініційований президентом України Петром Порошенком.
Документом урегульовують правові основи використання Збройних сил України на сході країни, до того ж Росію визнають агресором.
Народний депутат від Блоку Петра Порошенка Володимир Ар'єв сказав "Обозревателю", що розрив дипломатичних відносин належить до компетенції уряду, а не Верховної Ради України.
"Будь-які рішення Ради щодо дипвідносин не матимуть безпосередньої дії", – наголосив він.
Нардеп від "Батьківщини" Сергій Соболєв підтвердив журналістам, що у законопроекті про реінтеграцію Донбасу немає норми про розрив дипвідносин із РФ, пише "Інтерфакс-Україна".
7 листопада російське видання "Коммерсантъ" повідомило, що нардеп від БПП Іван Вінник уніс поправку до законопроекту про реінтеграцію, яка передбачає розрив офіційних дипломатичних відносин України з Росією. "У законі про реінтеграцію Донбасу, який у другому читанні має розглядати Рада, Росію буде визнано країною-агресором – сподіваюся, голоси під це наберуться", – процитувала газета. У коментарі РБК він додав, що поправки про розрив дипвідносин поки не обговорювали у комітеті, оскільки загалом до законопроекту про реінтеграцію було подано 653 поправки.
Пізніше у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" Вінник заявив, що не вносив поправки про розрив дипломатичних відносин між Україною і РФ.