Псковський десантник, який воював в Україні: Нам сказали, що нас там не було. Ми заблукали
Рядовий контрактник із псковської 76-ї дивізії ВДВ розповів "Новой газете", що після повернення з України гроші за "відрядження" дали тільки військовослужбовцям, які дістали поранення.
У 2014 році військовослужбовцям 76-ї дивізії ВДВ із Пскова, які брали участь у бойових діях на території України, командир пообіцяв $50 на день, однак цих грошей так і не було виплачено. Про це розповів колишній рядовий-контрактник дивізії, який воював під Луганськом, в інтерв'ю російській "Новой газете", опублікованому 8 травня 2019 року. Колишній військовий відмовився, щоб публікували його справжні ім'я та прізвище. В інтерв'ю його називають В'ячеславом.
"Нам сказали, що нас там не було. Ми заблукали. Ми були на навчаннях і заблукали. І нічого не заплатили. Це було не в наших силах домогтися, щоб заплатили. Потім нас ще й позбавили премії, а це майже 20 тисяч [рублів]. Тобто ми мали отримати 50 доларів на день плюс премія, а не отримали нічого цього", – сказав В'ячеслав.
Пораненим російським військовим, за словами екс-десантника, гроші таки заплатили.
"Пораненим заплатили по мільйону [рублів]. У нас загиблих не було, але я знаю, що в інших ротах дружинам, матерям загиблих теж заплатили по мільйону. У мене є знайома сім'я, їм заплатили", – зазначив В'ячеслав.
Він додав, що через обман із виплатою грошей після повернення з України вирішив покинути армію.
"Нас хотіли ще вдруге скерувати. Багато хто відмовився. Хтось потім все-таки погодився. А хтось, як я, не погодився. І нам сказали писати рапорт. Я написав і звільнився... Знаю, що тільки за один день зі мною рапорти написало ще три людини", – зазначив В'ячеслав.
На запитання, чому залишилися служити його колеги, він відповів, що на когось натиснули, хтось погодився, отримавши гроші за поранення, а багато хто був "злим" у зв'язку з втратами в Україні.
"Деяким просто сподобалося. Ну, хто на контракті, молода кров, повоювати хотів. Одному – особливо. Він був такий... Просто Рембо. Такий політичний. Постійно ось ці політичні теми зачіпав. Здебільшого це був лише мат. Що треба їх, хохлів, блін... Треба просто випалювати", – сказав він.
Колишній десантник додав, що йому воювати не сподобалося.
"По-перше, не заплатили. По-друге, я на смерть подивився, і якось мені на все життя вистачило. Страшно це насправді. Мені на той момент тільки 21 рік був. Можуть убити, а вік ще молодий", – пояснив В'ячеслав.
25 серпня 2014 року під Псковом поховали російських десантників, імовірно, загиблих в Україні. Сім'я одного з них приховувала його загибель. Пізніше стало відомо, що у Воронезькій області поховали комвзводу псковських десантників.
За спроби сфотографувати могили військових на псковському цвинтарі було вчинено напади на журналістів. Пізніше з могил російських десантників під Псковом зняли таблички з іменами.
Військовим, які проходять службу за контрактом у Дагестані, платили по 250 тис. руб. за участь у бойових діях на сході України.
У 2018 році "Новая газета" повідомила, що на кладовищі в селі Вибути під Псковом, де у 2014 році в безіменних могилах поховали загиблих в Україні бійців 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії РФ, встановили пам'ятники.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
Україна, США і низка інших держав звинувачують Російську Федерацію у втручанні в конфлікт: використанні регулярних військ у бойових діях на боці бойовиків, постачанні їм зброї та фінансовій підтримці. Російське керівництво відкидає ці звинувачення і стверджує, що РФ не є стороною протистояння.
Українська сторона неодноразово заявляла про затримання і загибель російських солдатів у зоні АТО. У відповідь у РФ стверджували, що на Донбасі воюють російські добровольці.