3 березня президент надав звання Героя України 15 захисникам
Звання надано:
- Старшому лейтенанту Білоконю Максимові Віталійовичу. Посмертно. Брав участь у відбитті атаки ворога під час оборони Чернігова, знищив ДРГ ворога та два танки противника.
- Підполковнику Капічуну Олександрові Валерійовичу. Посмертно. Завдяки його героїчним діям зупинили колону ворога, знищили техніку та ворожих солдатів.
- Солдату Лук'яновичу Олександрові Володимировичу. Посмертно. Під час бою знешкодив до трьох десятків одиниць техніки противника. Унаслідок авіаційного удару дістав смертельне поранення.
- Молодшому сержанту Несольному Михайлові Михайловичу. Посмертно. Загинув у ближньому бою із силами противника, коли евакуйовував людей.
- Солдату Нікончуку Андрієві Валерійовичу. Посмертно. Захищав Київську ГЕС від нальотів російської авіації та ракетних ударів.
- Лейтенанту Сапилу Віталієві Романовичу. Посмертно. Командир танкового взводу. Знешкодив три десятки одиниць техніки ворога. Загинув під час авіаудару.
- Головному сержанту Сенюку Олексієві Олександровичу. Посмертно. Обороняв Чернігів, знищив два ворожі БПМ та захопив танк Т-72. Загинув від авіаудару.
- Лейтенанту Українцю Владиславові Петровичу. Посмертно. Прикрив вихід своїх під час наступу ворога.
- Майору Чобану Степанові Івановичу. Посмертно. Пілот Су-27 відволік на себе ворожу авіацію над Кропивницьким.
- Майору Михальчуку Ігореві Васильовичу. Керівник підрозділу танкового батальйону. Знищив численні бронемашини ворога.
- Полковнику Мусієнку Сергієві Миколайовичу. Керівник підрозділу ракетних військ та артилерії. Завдав нищівних ударів противнику на харківському напрямку.
- Лейтенанту Пальченку Євгенові Михайловичу. Керівник взводу танків. Прикрив вихід бригади з оточення.
- Майору Прокопенку Владиславові Юрійовичу. Керівник танкового батальйону. Вивів особовий склад та техніку з оточення без втрат.
- Підполковнику Федосенку Павлові Юрійовичу. Керівник підрозділу 92-ї бригади. За ефективну оборону Харкова.
- Старшому лейтенанту Чавалаху Дмитрові Петровичу. За героїчну участь в обороні Херсонської області.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент Росії Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган".
Жертвами російської агресії стали, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 людей. Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
За даними на ранок 2 березня, окупанти втратили 5840 людей особового складу. Також знищено понад 60 літаків і вертольотів, 862 бойові броньовані машини, 85 артилерійських систем та безліч іншої техніки. Кількості полонених окупантів українська влада не розкриває. Увечері 3 березня президент України Володимир Зеленський повідомив, що вбитих російських військових уже майже 9 тис. осіб.
Глава держави наголошував, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ до України західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та групи наближених до Путіна бізнесменів, чиновників та їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили включити до списку санкцій самого Путіна. Крім того, санкції ввели проти Центробанку Росії (йому заборонили операції, пов'язані з управлінням резервами й активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму), а деякі російські банки від’єднали від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.