78% українців почали більше спілкуватися українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну – опитування

47% респондентів відповіли, що почали більше носити національну символіку та кольори
Фото: EPA
78% українців почали більше спілкуватися українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого. Про це свідчать результати опитування Національного демократичного інституту, опубліковані 1 липня Київським міжнародним інститутом соціології, який проводив польову частину дослідження.

Ще 11% респондентів обрали варіант відповіді: "Ні, але я б робив/робила це, якби була можливість".

47% відповіли, що почали більше носити національну символіку та кольори, 38% вибрали варіант відповіді: "Ні, але я б робив/робила це, якби була можливість".

Опитування проводили 211 травня. Методом CATI (телефонне інтерв'ю з використанням комп'ютера) опитано 2500 осіб.

"Тимчасово окуповані території станом на 23 лютого 2022 року (Автономна Республіка Крим, Севастополь, окуповані райони Донецької та Луганської областей) були виключені з вибірки. Респонденти, які проживають на територіях, які були окуповані після 24 лютого 2022 року, були опитані (якщо вони відчували себе в достатній безпеці, щоб відповідати на запитання)", – ідеться в повідомленні.

Результати цього опитування треба вважати репрезентативними лише для дорослого населення, яке зараз проживає в Україні й користується мобільними телефонами. Випадкова похибка для національної вибірки не перевищує 2,2%.

Дослідження фінансово підтримали Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Швеція, міністерство закордонних справ Великобританії та міністерство міжнародних справ Канади.

Контекст:

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів. Норми закону набувають чинності поетапно.

16 липня 2021 року стартував черговий етап втілення закону. Із цього дня всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні заходи потрібно проводити державною мовою. Державною мовою також має бути виготовлено оголошення, афіші, постери, вхідні квитки, буклети та інші матеріали про культурні й видовищні заходи.

Із 16 січня 2022 року набули чинності окремі положення закону щодо забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, друковані ЗМІ в Україні видають державною мовою. Їх можна видавати іншими мовами за умови, що одночасно з відповідним накладом видання іноземною мовою видають наклад цього видання державною мовою.

Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які посягання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.