Amnesty International спростувала звинувачення про збір інформації у фільтраційних таборах і засудила російську агресію
Міжнародна правозахисна організація Amnesty International стверджує, що всі свідчення, використані для звіту щодо України, який спричинив хвилю критики, респонденти дали "добровільно і в безпечних умовах". Про це йдеться в заяві, оприлюдненій 10 серпня на сайті організації.
"Ніхто з людей, у яких ми взяли інтерв'ю для отримання додаткових доказів, крім того, що дослідники бачили безпосередньо, не перебував у російських в'язницях чи фільтраційних таборах або на територіях, контрольованих Росією, до яких Amnesty International не має доступу. Наші дослідники опитали всіх свідків, свідчення яких ми використали самі, на підконтрольних Україні територіях", – розповіли в організації.
В Amnesty International заявили, що категорично відкидають звинувачення, які "не ґрунтуються на жодних підставах і є повністю неправдивими".
"Розслідування, опубліковане 4 серпня, провели ті самі експерти Amnesty International, які від початку російського вторгнення систематично документували порушення Росією міжнародного гуманітарного права", – додали в AI.
Amnesty International, ідеться в заяві, задокументувала і повідомила про численні порушення з боку російських сил, зокрема невиборчі атаки, застосування заборонених касетних боєприпасів та позасудові страти.
"Багато із задокументованих нами порушень рівносильні воєнним злочинам, і ми продовжуємо закликати винних постати перед судом. Amnesty International беззастережно засуджує вторгнення Росії як акт агресії та злочин за міжнародним правом", – резюмували правозахисники.
7 серпня Amnesty International попросила вибачення за "страждання і гнів", спричинені її звітом. Водночас організація "повністю підтримує висновки" зі звіту, але "шкодує про завданий біль".
У Мінінформполітики України 8 серпня заявили, що Amnesty International використала для звіту про Україну свідчення, узяті під контролем окупантів та під "очевидним тиском". Стверджували, що частину інформації було зібрано у фільтраційних таборах і в'язницях на не підконтрольній Україні території.
Контекст:
Доповідь Amnesty International, яка спричинила хвилю критики, було опубліковано 4 серпня. Звіт активно обговорюють і в соцмережах, зокрема користувачі звертають увагу, що Amnesty International ніяк не відреагувала на вбивство українських військовополонених в Оленівці Донецької області.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звинуватив організацію в необ'єктивності та сказав, що обурений доповіддю. Міністр оборони України Олексій Резніков зазначив, що цей звіт – "свідчення втрати адекватності" Amnesty International. Заступниця міністра оборони Ганна Маляр назвала звіт AI "дослідженням дій жертви без урахування дій озброєного ґвалтівника".
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець назвав звіт Amnesty International "маніпулятивним", президент України Володимир Зеленський заявив, що організація намагається амністувати державу-терориста і перекласти відповідальність з агресора на жертву.
Голова українського офісу організації Оксана Покальчук заявила, що команда Amnesty International Ukraine намагалася перешкодити публікації цього звіту, оскільки вважає його одностороннім і неповним. Доводів українського офісу в центральному офісі не почули, констатувала вона. 5 серпня Покальчук оголосила, що звільняється з Amnesty International.