Андрющенко: Оборона "Азовсталі" тривала б, якби не одна мерзота, яка здала вхід, через який ішло забезпечення
"Весь гарнізон Маріуполя, щоб нікого не ображати, ми так зараз говоримо, – це "Азов", морпіхи, прикордонники, морська оборона, територіальна оборона. Скажу більше, є люди, які просто приєдналися до оборони, прийшли записалися, але не оформлені, і з ними складна ситуація – їх не вважають комбатантами російськими. Весь наш героїчний гарнізон Маріуполя – це найбоєздатніший підрозділ у світі. Радянський Союз свого часу вигадував епоси, щоб підтримувати бойовий дух, які не можна порівняти з реальністю "Азовсталі". Такого військового духу я не бачив. Це була евакуація. Вони не здалися до сьогодні. Для нас, для всіх маріупольців це особиста історія. Ми кожен знаємо цих людей, там у нас близькі, знайомі, товариші. Це більше, ніж просто оборона Маріуполя", – сказав Андрющенко.
Він розповів, як захисники "Азовсталі" заважали російським окупантам узяти місто під контроль.
"Я думаю, що коли можна буде все розповідати... Про вертольоти вже всі знають. А те, що "Азов" із морською піхотою витівали... Мало хто не маріупольський розуміє взагалі, що відбувалося з "Азовсталлю" до останнього дня, до евакуації. Є "Азовсталь", до нього примикає Лівобережний район, який вважали окупованим росіянами. Був травень місяць (а вже у квітні цей район повністю контролювали росіяни) і половину району житлового росіяни через день закривали, бо хлопці з "Азовсталі" виходили, насипали росіянам і заходили назад. І насипали настільки жорстко, що росіяни нічого не могли із цим зробити. Це просто якась фантастика", – зазначив співрозмовник.
За його словами, завадила обороні комбінату зрада.
"Знову ж тут історія великої зради. Усе тривало б, і оборона "Азовсталі", якби не одна мерзота, яка здала вхід, через який виходили і через який ішло певне забезпечення, зокрема водою. Якби не це, трималися б ще довше", – наголосив Андрющенко.
Він наголосив, що про героїчну оборону Маріуполя всі повинні пам'ятати.
"Війна динамічна, герої змінюються, але якби не було гарнізону Маріуполя, якби не ці героїчні 86 днів, я впевнений, не встояв би Київ, Харків, ми не повернули б Чернігова із Сумами. Маріупольці – і цивільні, і насамперед військові – витягли цей час на собі такою ціною. Маріуполь заплатив таку ціну за всю країну. Ми маємо про це пам'ятати постійно", – заявив Андрющенко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі, який утримували українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також до початку травня були сотні цивільних.
Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених.
У ніч проти 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових.
29 липня окупанти заявили про загибель українських військовополонених, які перебували у приміщенні колишньої 120-ї виправної колонії в Оленівці на не підконтрольній українському уряду території Донецької області. Це сталося внаслідок нібито "удару" ЗСУ із застосуванням доправлених США систем HIMARS.
За інформацією ГУР Міноборони, барак замінували вагнерівці – так, щоб вогонь швидко поширився будівлею. За даними української розвідки, теракт в Оленівці був спецоперацією РФ із метою зірвати постачання Україні західної зброї.