Аваков: Вірогідність повномасштабного російського вторгнення зараз вища, ніж у 2014 році

Аваков: Скажений собака путінського режиму в будь-яку мить може зірватися з ланцюга здорового глузду
Фото: Kyiv Security Forum / Twitter
Імовірність повномасштабного вторгнення Росії в Україну зараз вища, ніж у 2014 році, вважає колишній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков. Про це він заявив 22 січня під час круглого столу "Єдність народу. Захист демократії. Оборона держави", організованого Київським безпековим форумом, трансляцію ведуть на YouTube-каналі фонду Open Ukraine.

"Скажений собака путінського режиму в будь-яку мить може зірватися з ланцюга здорового глузду. І тоді у нас дуже невеликий вибір: або нащадки згадуватимуть нас як тих, хто не зміг опанувати власні емоції та амбіції, не зміг побачити різницю між життєво важливим та дріб'язковим, тих, хто легковажно поставився до свого місця та ролі в історії, або ми залишимося в біографії України поколінням, яке захистило Україну під час важких випробувань. Ми дійшли до межі, звідки немає куди відступати", – сказав він.

Аваков зазначив, що Росія стягнула до українського кордону та в окупований Крим понад 100 тис. військових.

"Наразі біля кордонів України дислоковано 54 батальйонно-тактичні групи збройних сил Росії. Це понад 100 тис. професійних військових. П'ять формувань сформовано з особового складу 114-ї гвардійської мотострілецької дивізії, шість – зі складу 3-ї мотострілецької дивізії. Це 20-та гвардійська армія Західного військового округу РФ, яка загрожує нам із півночі. 17 тактичних груп сформовано зі складу 8-ї мотострілецької дивізії – це загроза зі сходу. У Криму шість тактичних груп та один полк ВДВ на додачу до дивізії Росгвардії. Крім того, дві ракетні бригади "Іскандер", оперативно-тактичні ракетні комплекси класу земля-земля максимальною дальністю 500 км із можливістю використання ядерної боєголовки та дві армії військово-повітряних сил РФ. Безпосередньо до наших кордонів передислоковано ще 20 БТГр: сім – на кримському напрямку, 13 – на півночі", – розповів він.

За даними ексглави МВС, "прямо зараз" за 40 км від кордону з Україною розміщено бригаду ВДВ та батальйон спецпризначенців збройних сил Білорусі, які прибули нібито для навчань. Також туди передислокують шість БТГр Центрального військового округу Росії. Навчання, нагадав Аваков, відбуватимуться на покинутому полігоні поблизу Чорнобильської зони відчуження.

"На мою думку, вірогідність повномасштабного російського вторгнення зараз навіть вища, ніж у 2014 році. Я озвучую ці цифри не для того, щоб налякати, а щоб підготуватися. Нехай Бог і наша єдність бережуть Україну від війни. Нехай ризики, про які ми говоримо, не реалізуються, але бажаєш миру – готуйся до війни. Часу на об'єднання та концентрацію [сил] мало, але критично важливо цей час не згаяти", – підкреслив Аваков.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових. США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

Президент України Володимир Зеленський 19 січня висловив думку, що ризик російського вторгнення в Україну останнім часом не став більшим, але зріс ажіотаж навколо цього питання. Він закликав українців не панікувати, а наступного дня вийшло інтерв'ю, в якому президент припустив, що російські війська можуть спробувати окупувати Харків.