Азовець Дутчак: Після прямого влучання бомби у штабний бункер на "Азовсталі" ми вискочили із центру бойового управління – і побачили страшну картину. Усе в диму, пилу G

Те, що на "Азовсталі" ціле підземне місто, де можна сховатися від будь-якої бомби, – лише легенда, розповів азовець
Фото: EPA (архів)
Військовослужбовець полку "Азов" Нацгвардії України сержант Владислав Дутчак, який захищав "Азовсталь", бачив пряме влучання авіабомби в один із бункерів, унаслідок якого загинуло багато українських військових. Про це він розповів в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

Дутчак зазначив, що на території "Азовсталі" багато бомбосховищ, вони розраховані на те, щоб пережити, зокрема, атаку хімічною зброєю, але не пристосовані для того, щоб витримувати прямі влучання величезних авіабомб, які використовували росіяни.

"І влучання ФАБ – це гарантія була того, що обвалиться будь-яке бомбосховище. А те, що собі росіяни накрутили, що там по дев'ять поверхів униз... Що нижче ти спускаєшся, то менше кисню. Там неможливо просто дихати: немає чим. Там немає електрики. Ну просто це легенда насправді: що там місто під містом. Так, там були підземні переходи, які теж руйнувалися під ударами бомб", – розповів Дутчак.

Гордон запитав, чи бачив він, як гинули його товариші.

"Ні. Безпосередньо, просто на очах – ні. Постфактум. Коли у нас було пряме влучання в наш штабний бункер, мені пощастило у цьому плані. Я був на чергуванні у штабі, і ФАБ, яка влучила якраз у бомбосховище, – вона багатьох хлопців... Багато хлопців загинули, дістали жорстокі контузії, поранення. І от після влучання безпосередньо ми вискочили із ЦБУ  центру бойового управління – і побачили цю страшну картину. Наскільки це можна було побачити – у диму, у пилу тощо. Так – було. Але щоб безпосередньо на очах – на щастя, ні", – поділився військовий.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Оборона Маріуполя тривала з лютого до травня. На заводі "Азовсталь" до середини травня були українські захисники – бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. На той момент окупанти захопили майже всю територію Маріуполя й регулярно штурмували "Азовсталь", обстрілювали підприємство та скидали на нього авіабомби.

16 травня президент України Володимир Зеленський і Генеральний штаб Збройних сил України повідомили, що з "Азовсталі" розпочали евакуацію українських військовослужбовців, зокрема тяжкопоранених. Станом на кінець жовтня, за інформацією начальника штабу "Азову" Богдана Кротевича (Тавра), у полоні було майже 2 тис. захисників Маріуполя, зокрема 700 азовців.

Частина захисників Маріуполя вже повернулася з полону, серед них – п'ятеро керівників гарнізону, зокрема командир полку "Азов" Денис Прокопенко та його заступник Святослав Паламар (Калина). За умовами обміну, керівники гарнізону мають залишатися в Туреччині до кінця війни.

Дутчака окупанти утримували чотири місяці, його звільнили у вересні.