Азовець Вікіпедія: У Маріуполі кожен третій боєприпас, який прилетів, не розривався. І коли він вибухне – невідомо
Обстрілюючи Маріуполь Донецької області, російські окупанти використовували старі радянські боєприпаси, багато з яких не розірвалися. Про це в інтерв'ю YouTube-проєкту "Фронт Присяжного" розповів боєць полку "Азов" Владислав Жайворонок (позивний Вікіпедія).
"І з певного часу таке відчуття, що вони почали вистрілювати взагалі найстаріше, що в них тільки є. Приблизно кожен третій боєприпас, який прилетів, не розривався. Тобто прилітає снаряд, який може завалити проліт будинку. Пробиває цей будинок, залишається десь у підвалі заритим у землю, бо він так і не вибухнув. І він лежить під будинком. Чому він не вибухнув – невідомо. Коли він вибухне – невідомо. Якщо люди досі підриваються на боєприпасах часів Другої світової, то уявіть, скільки років ще будуть лежати ці погано зібрані боєприпаси часів холодної війни. СРСР пік ці снаряди, як пиріжки. Вони були низької якості, низької точності, але їх дуже багато. І зараз вони засипали ними Маріуполь", – наголосив боєць "Азову".
На його думку, щоб розмінувати хоча б один район Маріуполя, можуть знадобитися десятки років.
"Усі ці снаряди все ще можуть здетонувати. І я думаю, буде ще багато трупів під час спроб оживити це місто. Якби мені поставили запитання, як відновлювати Маріуполь... Та ніяк не відновлювати – закрити цю територію огорожею й побудувати поряд нове місто. Я просто не розумію, навіщо робити інакше, бо Маріуполь зруйновано повністю. Я навіть не уявляю, щоб там можна було хоч якийсь район нормально відновити. Навіть якщо росіяни відновлять якийсь квартал чи фасад якоїсь школи, вони не скажуть, що діти із цієї школи вже не можуть поїхати із правого берега на лівий, як раніше, до друзів чи шаурму на площі поїсти – вони не можуть відійти навіть на два квартали, щоб не підірватися. Тому поки в Маріуполі не залишиться 0% незірваних боєприпасів – немає чого туди й лізти. Відновлення міста буде нескоро і нешвидко", – резюмував Жайворонок.
Азовець Вікіпедія: Маріуполь – це величезна братська могила, люди там згоряли цілими кварталами. Читайте повну версію інтерв'ю
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Російські війська оточили Маріуполь у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке почалося 24 лютого. Від початку березня він перебував у блокаді, із другої половини травня місто – у повній окупації. Жителі залишилися без води, світла, тепла, зв'язку і продуктів.
У червні мер Маріуполя Вадим Бойченко повідомив, що у місті пошкоджено 95% багатоповерхівок.
За даними радника Бойченка Петра Андрющенка, у Маріуполі на початку серпня залишалося приблизно 130 тис. осіб. До повномасштабного вторгнення в місті жило 530 тис. осіб.
У вересні Андрющенко повідомив, що окупанти й далі знищують Маріуполь бездумним знесенням будинків, залишаючи маріупольців без житла й речей.