Звернення білоруських спецпризначенців до Лукашенка із закликом не вступати у війну, найімовірніше, є фейком
Зокрема, автори листа наголошують, що весь особовий склад бригади готовий захищати кордони своєї країни "до останньої краплі крові, не зважаючи на тягар військової служби".
Однак зараз, за словами офіцерів бригади, вони спостерігають "найгрубіше порушення" владою Росії білоруської конституції, згідно з якою "Республіка Білорусь має верховенство і повноту влади на своїй території, самостійно здійснює внутрішню та зовнішню політику".
Автори листа наголошують, що окупація РФ територій дружньої Білорусі України та спроба президента РФ Володимира Путіна втягнути Білорусь у війну "є нічим іншим, як знищенням суверенітету Республіки Білорусь". Військові звертають увагу, що підтримка Путіна в агресії проти України "призведе до величезних людських втрат серед військових та цивільного населення", а вступ у війну проти України "і країн Європи та Америки, які підтримують її суверенітет", надовго зробить Білорусь державою-парією.
"Вступ у війну на боці Росії для Республіки Білорусь буде справжнім самогубством. Політична ізоляція та міжнародні економічні санкції, до яких неминуче призведе агресія щодо України, стануть згубними для нашої країни, яка не має, на відміну від РФ, запасу міцності у вигляді запасу природних ресурсів", – ідеться у листі.
Військові двічі наголошують, що готові віддати життя, захищаючи свою батьківщину від агресії, але, вступаючи у загарбницьку війну проти дружньої держави, втратять право називатися офіцерами, "перетворившись на окупантів та воєнних злочинців".
"З огляду на вище зазначене, особовий склад 5-ї особливої бригади спеціального призначення збройних сил звертається до вас, шановний Олександре Григоровичу, із закликом не жертвувати народом Білорусі, майбутнім наших дітей, суверенітетом очолюваної вами держави на користь імперським амбіціям президента Російської Федерації Володимира Путіна, які є чужими для всіх без винятку громадян Білорусі", – написали військові.
Лист підписали офіцери бригади, зокрема майори, підполковники та полковник. Командира бригади серед підписантів немає.
Оновлення від 3 липня. На те, що лист може бути підробкою, вказує помилка в назві бригади. У складі ЗС Білорусі немає 5-ї особливої бригади спецпризначення – лише 5-та окрема (мабуть, помилка виникла під час перекладу назви бригади з білоруської мови – у такий спосіб "асобная" (окрема) бригада стала особливою). Малоймовірно, що офіцери могли помилитися у назві свого військового підрозділу.
Крім того, виданню "ГОРДОН" не вдалося знайти згадок про офіцерів, які підписали звернення. Бригадою зараз командує Олексій Хузяхметов – його призначили у грудні 2020 року, тоді він був у званні підполковника. На цій підставі можна припустити, що полковник Осипчук, підполковники Толок і Маркевич мають входити до керівництва 5-ї ОБрСП, але ЗМІ або сайт міністерства оборони Білорусі про них не писали.
Видання "ГОРДОН" просить вибачення у читачів за недостатню перевірку інформації.
Контекст:
Російські війська із 24 лютого заходили в Україну, зокрема, з Білорусі, хоча за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення РФ міністр оборони Білорусі запевняв українського колегу, що загроз Україні з боку Білорусі немає.
Північні області України звільнили від росіян на початку квітня, після чого окупанти відійшли, зокрема, у Білорусь, їх перекинули на Донбас.
Із території Білорусі Росія періодично запускає по українських об'єктах ракети, також були випадки зльоту з білоруських аеродромів літаків, які обстрілювали Україну. 25 червня росіяни вперше завдали авіаційного удару по Україні з повітряного простору Білорусі з далеких бомбардувальників Ту-22, повідомляли у ЗСУ.
Наприкінці травня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив про необхідність "негайно створювати" оперативне командування біля кордону з Україною та доручив створити "народне ополчення".
Наприкінці червня українська розвідка повідомила, що Росія знову збільшує свою військову присутність у Білорусі, а російські окупанти готують диверсійні групи для закидання в Україну з Білорусі.
Білоруське видання "Зеркало" написало 30 червня, що у країні останніми днями почали масово розсилати повістки військовозобов'язаним із наказом прибути до військкоматів, без зазначення причин.
Президент України Володимир Зеленський 26 червня звернувся до білорусів і заявив, що їх "втягують у війну навіть активніше, ніж у лютому та навесні". Він закликав "простих людей Білорусі" не брати участь у цій війні.