Бойовик Безлер виграв у Росії суд про моральну шкоду від статті Bellingcat про збитий Boeing
Позов Безлера "про захист честі, гідності та доброго імені" був пов'язаним із розслідуваннями Bellingcat про катастрофу малайзійського Boeing 777 – доповіддю "Пташка полетіла до вас. Ідентифікація сепаратистів, причетних до збиття МН17" і її короткою версією – статтею "Ідентифікація сепаратистів, причетних до збиття MH17".
У розслідуванні Bellingcat є окремий розділ про "групу Безлера". Розслідувачі з посиланням на прослуховування припускають, що Безлер міг "посприяти помилковій ідентифікації MH17 як військового літака".
Безлер вимагав визнати інформацію у статтях недійсною і такою, що ганьбить його честь та гідність, опублікувати спростування, а також стягнути 500 тис. руб. (приблизно $6,7 тис.) компенсації з видання, а також засновника Bellingcat Еліота Гіггінса та журналіста Пітера Ван Гюйса.
Суд задовольнив вимоги, але знизив розмір компенсації.
У Bellingcat раніше заявляли, що не будуть прибирати ім'я Безлера з публікацій. Саркіс Дарбінян, який очолював захист Bellingcat у російському суді, переконаний, що завдання Безлеру в цьому процесі поставила російська військова розвідка, яка має намір заблокувати Bellingcat у Росії.
Контекст:
Безлер із квітня 2014 року брав участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. У листопаді 2014 року його відправили "у відставку", він покинув підконтрольну бойовикам "ДНР" територію.
В Україні Безлера оголошено в розшук за підозрою в незаконному позбавленні волі або викраденні громадян, тероризмі та навмисному вбивстві. СБУ називала його диверсантом ГРУ РФ.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака зброю повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт). Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.
Першими заявили, що установку "Бук", яка збила літак, привезли з Росії, журналісти із групи Bellingcat. У розслідуванні Bellingcat указували, що до доправлення установки в Україну причетний офіцер ГРУ Олег Іванников (позивний Оріон).
Служба безпеки України оголосила його в розшук.
Після аварії літака СБУ опублікувала перехоплені телефонні розмови, учасником яких був Безлер. На одному із записів він доповідав Головному розвідувальному управлінню Росії про збивання літака.
За даними СБУ, за дві хвилини до катастрофи Безлеру зателефонував його підлеглий Валерій Стельмах, який повідомив, що до Безлера летить "пташка". Безлер дав своєму підлеглому вказівку передати це повідомлення "нагору", тим самим, імовірно, посприявши помилковій ідентифікації MH17 як військового літака. Голос Безлера також чути на прослуховуванні, де він доповідає про збиття літака людині, яку СБУ ідентифікувала як агента ГРУ Василя Гераніна. "Щойно збили літак. За Єнакієвим упав, димить..." – доповів він.
Безлер не входить до переліку обвинувачених у справі про MH17, слухання якої триває в Нідерландах. Він давав свідчення міжнародній слідчій групі (JIT) у межах розслідування цієї справи. Але слідство вирішило, що роль Безлера була "не головною", писала "Медуза".