"Наші "сушку" "Буком" ...банули". Що говорили бойовики на записах, опублікованих нідерландським каналом
Журналісти дістали доступ до телефонних розмов одного з головних підозрюваних у справі MH17 Сергія Дубінського, який був заступником так званого міністра оборони "ДНР" Ігоря Гіркіна. Як зазначає телеканал, записи зробили українські спецслужби, їх датовано липнем і серпнем 2014 року.
На записах фігурують усі четверо підозрюваних: Гіркін (Стрєлков), голова "ГРУ ДНР", громадянин РФ Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Крот).
Дубінський в інтерв'ю "Русской службе ВВС" заперечував причетність до транспортування "Бука". "Будь-яка людина, що має мало-мальський стосунок до армії, вам скаже, що начальник контррозвідки, який відповідає за транспортування, а тим паче бойове застосування [установки "Бук"] – це навіть не фантастика. Це в Кащенка", – заявляв він 2019 року.
Однак матеріали, які оприлюднили нідерландські журналісти, спростовують його слова. За даними NOS, за день до катастрофи – 16 липня – обговорювали транспортування ракетної установки.
"Танки не потрібні, потрібна тільки далекобійна артилерія і гарна ППО. Тому що літак із великої висоти працював. Тобто практично жодна система його не сягала", – говорив чоловік із голосом нібито Пулатова.
"Спробую сьогодні, якщо вночі притягнуть "Бук-М", прийде відразу туди до тебе. Тому що більше робити нам нічого, тільки на "Бук" сподіватися", – відповідав йому, імовірно, Дубінський.
А наступного дня ця сама людина говорила своєму підлеглому: "Зараз тобі Крот притягне "Бук-М". Треба поставити десь у районі Первомайського його – "Бук-М". І прийдуть три танки "Схід" з охороною".
Із записів розмов випливає, що в день авіакатастрофи 17 липня Дубінський повідомив про прямий контакт із Москвою. За даними журналістів, Гіркін дійсно на той час вів перемовини з російською стороною "на найвищому рівні". Відразу після падіння літака бойовики говорили, що збили український винищувач "Су".
Потім нібито Дубінському зателефонував бойовик, який давав НТВ роз'яснення щодо катастрофи.
"Boeing! Літак упав", – каже співрозмовник Дубінському.
"А, так наші збили над Савур-Могилою, поблизу Вільшанки. Наші збили "сушку", – відразу відповідає Дубінський.
Його співрозмовник іще раз повторив, що йдеться про цивільний літак. На це очільник "ГРУ ДНР" відповів: "Ігорю, я не в курсі".
Коли Дубінський почав вимагати роз'яснень, його підлеглі губилися у свідченнях. Вони повторювали, що збили український винищувач, але тільки після того, як той збив Boeing.
Також на записах є обговорення катастрофи Гіркіним і Дубінським.
"Сушка вальнула Boeing, а наші – "сушку" "Буком" ...банули", – сказав голос Дубінського.
"Не знаю, я чогось, чесно кажучи, не дуже в це вірю", – відповів нібито Гіркін.
"То однаково на нас звалять", – резюмував його співрозмовник.
Контекст:
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які були на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно звинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: Гіркін, Дубінський, Пулатов, Харченко. Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.
Пулатов не визнає своєї провини. Його захисники подавали численні клопотання, вимагаючи, щоб суд розглянув альтернативні версії катастрофи малайзійського Boeing. Гіркін і Дубінський у червні 2019-го заявляли, що відмовляються давати свідчення на процесі.
На початку листопада під час трьох днів слухань виступали адвокати Пулатова. Захист росіянина вимагав знову допитати експертів і свідків у справі MH17, а також знову дослідити всі докази. Більшість запитів захисту Пулатова суд відхилив, зокрема – про розгляд альтернативної версії катастрофи. Прохання про допит кількох експертів і свідків, які можуть дати свідчення щодо "Буку" і щодо того, чи причетний до його транспортування Пулатов, задовольнили. Окрім того, суд дозволив надати адвокатам родичів загиблих доступ до цифрової версії всіх матеріалів справи.