Буданов розповів, як ЗСУ під час битви за Харків обманювали окупантів за допомогою манекенів з автоматами
На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну захисники Харкова розставляли на позиціях манекени, які зображали українських військових з автоматами, щоб обхитрити окупантів, які мали значну перевагу в чисельності. Про це начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов розповів в інтерв'ю українському журналісту Дмитрові Комарову для проєкту "Рік. Харківщина", опублікованому 29 вересня на YouTube-каналі "Світ навиворіт".
"Більшість розвідданих [окупанти] отримували від проведення повітряно-космічної розвідки. Зрозуміло, що досить-таки важко відрізнити зверху – це жива людина або манекен. Зараз також такі трюки багато де використовуються", – пояснив Буданов.
Про хитрощі з манекенами, які використовували українські військові, згадав і командир 127-ї окремої бригади територіальної оборони Роман Грищук.
"У Харкові дуже застосовувався цей прийом. Були свої назви цих манекенів у кожного підрозділу: десь Жорик, десь Ваня називався", – підтвердив Грищук.
Однією із причин застосування манекенів стала серйозна перевага росіян у чисельності. Командир 92-ї окремої штурмової бригади Павло Федосенко наголошує, що на початку вторгнення окупанти перевершували українських захисників за технікою "разів у 20, а за особовим складом – разів у 10".
Глава ГУР МО у коментарі Комарову також обґрунтував необхідність розміщення українських військ у житлових кварталах під час оборони Харкова та решти українських міст.
"Я взагалі здивований, що в нашому суспільстві комусь треба таке пояснювати. Згідно із цією логікою, так треба полишити тоді житлові квартали. Можна стати в полі, але росіяни зайдуть у місто. Таким чином вони свою задачу точно виконають. Ні, це абсолютно хибна логіка. Це називається "ведення бойових дій у місті". Це війна. Тут інакше не буде", – наголосив Буданов.
Також в інтерв'ю Комарову для проєкту "Рік. Харківщина" Буданов заявив, що головну роль у визволенні Харківської області під час слобожанської наступальної операції восени 2022 року відіграли "раптовість, швидкість і рішучість дій" сил безпеки та оборони України.
Контекст:
Російські війська вторглися на територію Харківської області з початку повномасштабної війни – із 24 лютого 2022 року, але обласний центр узяти не змогли.
Наприкінці серпня – на початку вересня українські військові розпочали контрнаступ на півдні та сході країни. Більшість окупованих територій Харківської області було визволено під час цієї операції. Станом на 27 вересня (за місяць від початку наступальних дій) Україна деокупувала 454 населені пункти регіону.
Станом на 3 лютого 2023 року під окупацією залишалося 29 населених пунктів області, повідомляли в ОВА.
Окупанти й далі щодня обстрілюють населені пункти Харківської області й регулярно – Харків.