Через російську агресію в Україні заміновано 80 тис. км² території – МЗС

За даними МЗС України, окупанти свідомо мінують іграшки та блискучі предмети, на які можуть звернути увагу діти
Фото: depositphotos.com

Через російську агресію в Україні виявилися замінованими приблизно 80 тис. км² території. Про це 4 квітня, у Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в розмінуванні, заявили в Міністерстві закордонних справ України.

У відомстві зазначили, що використання Росією заборонених та негуманних видів зброї збільшує мінну небезпеку в десятки разів.

"Якщо через першу хвилю російської збройної агресії проти України у 2014 році очищення потребувало близько 16 тис. км&³2; Луганської та Донецької областей, сьогодні, за попередніми оцінками, ідеться вже про 80 тис. км&³2; території України. Російські окупанти невпинно продовжують сіяти на українській землі смерть і каліцтва. У той час як весь цивілізований світ відмовляється від протипіхотних мін і забороняє їх використання, РФ збільшує масштаби їх застосування в Україні та навіть випробовує протипіхотні міни нового зразка, такі як ПОМ-3 ("Медальйон") та інші", – указано в повідомленні.

У МЗС України наголосили, що РФ воює не лише із ЗСУ, а й із цивільним населенням України, грубо порушуючи закони та звичаї війни. Зокрема, російські військові масово встановлюють заборонені міжнародним правом міни-пастки, відступаючи, мінують продовольчі об'єкти, приватне житло та трупи людей.

"Військові злочини російських окупантів спрямовуються навіть проти українських дітей. Загарбники свідомо мінують іграшки та блискучі предмети, на які можуть звернути увагу саме малюки. Так вони хочуть убити наше майбутнє", – ідеться в заяві.

Підрозділи Збройних сил України, Державної служби з надзвичайних ситуацій та інших структур уже займаються розмінуванням звільнених територій. Проте основна робота в цьому напрямі розпочнеться після повного виведення російських військ із території України.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Про те, що Росія використовує заборонені протипіхотні міни в Харківській області, 29 березня повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.

Протипіхотні міни виявили сапери 28 березня 2022 року. Такі міни можуть убивати й калічити людей у радіусі 16 метрів. Україна не має цього типу наземних мін.

Міжнародний договір про заборону мін 1997 року повністю забороняє використання, виробництво, накопичення і передання протипіхотних мін. Росія не входить до 164 країн, які приєдналися до договору. У листопаді 2020 року РФ заявила Генеральній Асамблеї ООН, що "поділяє цілі договору й підтримує мир, вільний від мін", але розглядає протипіхотні міни "як ефективний спосіб підтримання безпеки кордонів Росії".

Human Rights Watch задокументувала використання протипіхотних мін радянського/російського походження більше ніж у 30 країнах, зокрема в Сирії (у 2011–2019 роках), Україні (у 2014–2015 роках) та Лівії (2020 року), які часто збігаються з військовою присутністю РФ як сторони в цих конфліктах.