До розслідування воєнних злочинів РФ в Україні приєдналися Естонія, Латвія та Словаччина – Офіс генпрокурора

Спільна група розширилася до шести країн
Фото: gp.gov.ua
До міжнародної групи, яка займається розслідуванням воєнних злочинів Росії в Україні, приєдналося ще три країни, поінформував 31 травня Офіс генерального прокурора України.

"Спільна слідча група (JIT) із розслідування воєнних злочинів РФ, створена Україною, Литвою та Польщею, розширилася до шести країн. На засіданні, що відбулося в Євроюсті, була підписана угода про приєднання до JIT Естонії, Латвії та Словаччини. Також учасниками групи є Євроюст і вперше в історії Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду", – ідеться у повідомленні.

Генпрокурорка України Ірина Венедіктова назвала те, що відбувається, "потужним кроком міжнародного юридичного фронту".

"Розширення спільної слідчої групи дасть нам нові можливості та ресурси для досягнення нашої головної мети – притягнення до відповідальності всіх причетних до скоєння жахливих воєнних злочинів в Україні. Я вдячна Естонії, Латвії та Словаччині, які вслід за відкриттям національних проваджень вирішили стати також частиною цієї великої команди, яка допоможе встановити справедливість", – пояснила вона.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого та пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах.

27 лютого Україна подала позов проти Росії в Міжнародний суд ООН. 16 березня Міжнародний суд ООН зобов'язав РФ негайно припинити війну в Україні. Російська влада відмовилася виконувати це рішення.

Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити це, оскільки не є державою – учасником Римського статуту МКС, і 3 березня повідомив про початок розслідування. У зв'язку із вторгненням Росії в Україну у МКС звернулося понад 40 країн.

28 лютого Україна звернулася до Європейського суду з прав людини, вимагаючи, зокрема, як попередні заходи "негайно зупинити військові напади проти цивільних об'єктів". 1 березня суд ухвалив рішення, яким наказав РФ припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні. Пізніше суд поширив ці заходи на всі запити щодо цього приватних осіб – включно, як пояснювала Верховна Рада, з усіма майбутніми скаргами проти РФ. Також суд висунув вимогу до РФ надати безпечний прохід та гуманітарну допомогу для мирних громадян.