Договір буде для того, щоб дати Україні все необхідне, щоб захиститися від Росії. Але самостійно – Расмуссен

Договір засвідчить, що допомога не одноразова, а безстрокова – Расмуссен
Фото: ЕРА

Міжнародний договір про безпеку передбачає забезпечення України всім необхідним для оборони, але без участі військ НАТО. Про це колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив 14 вересня в інтерв'ю українським журналістам, яке "1+1" транслював у YouTube.

За його словами, в презентованому 13 вересня проєкті документа країни-підписанти зобов'язуються передати зброю і обладнання, а також проводити навчання військових та спільні маневри, щоб побудувати міцну систему оборони в Україні.

"Договір існує для того, щоб дати Україні все необхідне, щоб захиститися від Росії. Але самостійно. Він не означає, що ми відрядимо в Україну союзні війська. Натомість ми дамо вам всю допомогу, щоб стримати тиск РФ", – сказав Расмуссен.

Він вважає, що документ можуть підписати ще до кінця нинішньої війни. І що швидше це станеться, то краще.

"Якщо ми говоритимемо, що договір може бути підписаний тільки після війни, ми стимулюватимемо [президента Росії Володимира] Путіна продовжувати її! Це чіткий сигнал Путіну: ти не переможеш у цій війні. І чіткий сигнал, що ми зобов'язуємось підтримувати Україну стільки, скільки потрібно", – наголосив ексгенсек.

Відповідаючи на запитання, що дає договір, якщо західні партнери вже й так підтримують Україну, Расмуссен відповів, що документ засвідчить, що допомога не одноразова, а безстрокова.

"Ми зараз даємо Україні зброю, яку мали дати давно. І Збройні сили України використовують її, щоб перемогти РФ. Тому договір буде природним продовженням того, що ми вже робимо", – сказав він.

Говорячи про строки дії договору, колишній керівник Альянсу заявив, що після підписання він діятиме "до вступу України в НАТО".

"Цей договір буде чинним доти, доки Україна не стане членом НАТО. Якщо захоче. Це записано в Конституції, що це її бажання. І це її суверенне право, ми в це не втручаємося. Але на шляху до НАТО Україна має мати залізобетонні гарантії, і вони будуть у "Київському договорі про безпеку", – підкреслив Расмуссен.

Контекст:

Після чергового раунду переговорів з Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, Зеленський заявив, що Україна, як і раніше, готова вступити до НАТО, але, оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни "будуватиме ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили США, Італія, Німеччина, Великобританія, Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська в разі нападу на Україну не йдеться.

24 травня в Давосі Єрмак відрекомендував міжнародну групу з підготовки варіантів гарантій безпеки.