Перші та найкращі гарантії безпеки для України – наявність потужного і боєздатного війська – ексгенсек НАТО

Економічна міць України є складовим елементом її безпекових гарантій, вважає Расмуссен
Фото: EPA
В Україні не має бути жодних обмежень щодо чисельності Збройних сил країни.

На цьому наголосив 1 липня у Києві на спільному брифінгу зі співголовою так званої групи Єрмака – Расмуссена (щодо підготовки рекомендацій до майбутньої міжнародної угоди з питань гарантій безпеки для України), главою Офісу президента (ОПУ) Андрієм Єрмаком ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Захід транслювали у Facebook ОПУ.

"Перші та найкращі безпекові гарантії для України полягатимуть у тому, щоб забезпечити наявність в Україні потужного та боєздатного війська… Це перший і дуже важливий аспект. Не має бути жодних обмежень щодо чисельності ЗСУ", – сказав Расмуссен.

Окрім того, за його словами, можна говорити про гарантії безпеки від інших країн, зокрема – від США.

"Це потужний кандидат. Я не думаю, що можливо залучити інші країни, якщо не буде підтримки США. Тому я думаю, що США мають відігравати важливу роль, тому я про них згадав. Окрім того, є Великобританія, яка зайняла дуже позитивну позицію з точки зору гарантій, з точки зору допомоги… Але це не повний перелік. Безумовно, можна долучити інші країни", – наголосив ексгенсек Альянсу.

На думку Расмуссена, гарантії безпеки для України мають ґрунтуватися на базі двосторонніх чи багатосторонніх угод, а також враховувати економічну допомогу.

"Тому що економічна міць України, по суті, є складовим елементом безпекових гарантій. Якщо немає економічної потужності, економічного розвитку, тоді важко забезпечити ефективні збройні сили. Саме тому я казав би про важливість економічного питання в розрізі безпекових гарантій", – наголосив колишній генсек Альянсу.

До складу міжнародної робочої групи Єрмака  Расмуссена поки що входить приблизно 10 експертів із різних країн – США, Польщі, Швеції. Перше засідання групи (частково – в режимі онлайн) відбулося у Києві 1 липня.

За словами Єрмака, група підготує перший документ щодо гарантій безпеки для України до кінця липня.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Після чергового раунду перемовин із Росією 29 березня у Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна, як і раніше, готова вступити у НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни буде "будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили США, Італія, Німеччина, Великобританія, Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська у разі нападу на Україну не йдеться.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що якщо Україна дістане "чіткі гарантії" її безпеки від низки держав, змін до Конституції України щодо питання НАТО не вноситимуть.

На безблоковому статусі України наполягає Росія.