Перший документ щодо гарантій безпеки для України підготують до кінця липня – Єрмак
Про це 1 липня у Києві на спільному брифінгу зі співголовою групи, ексгенсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном розповів глава Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак. Захід транслювали у Facebook ОПУ.
"Ми плануємо вийти на перший документ у першій редакції щодо рекомендацій протягом цього місяця... Працювати ми будемо дуже швидко... ми не маємо часу", – сказав Єрмак.
Як приклад він назвав діяльність міжнародної робочої групи Єрмака – Макфола з розроблення проєктів санкцій проти РФ, яка підготувала вже чотири пакети пропозицій.
За словами Расмуссена, Україні потрібні надійніші гарантії для безпеки, ніж ті, які було закладено в Будапештському меморандумі.
"Наше завдання – опрацювати 100-відсоткові гарантії безпеки, які будуть набагато серйознішими та потужнішими, ніж ті гарантії безпеки, які закладалися в так званий Будапештський меморандум, де одна з країн-гарантів, а саме Росія, примудрилася порушити ті ж гарантії, які вони давали, підписавши Будапештський меморандум, – гарантії, що стосувалися територіальної цілісності України та її суверенітету. Вони порушили їх", – сказав ексгенсек НАТО.
До складу міжнародної робочої групи Єрмака – Расмуссена поки входить приблизно 10 експертів із різних країн – США, Польщі, Швеції. Перше засідання групи (частково – в режимі онлайн) відбулося у Києві 1 липня.
За словами Єрмака, Україна поки не є членом жодного військового альянсу, але не змінює свого шляху туди. Водночас Києву потрібні гарантії безпеки вже сьогодні, додав глава ОПУ.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Після чергового раунду переговорів із Росією 29 березня в Туреччині, коли Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна, як і раніше, готова вступити в НАТО, але оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни буде "будувати ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".
Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили США, Італія, Німеччина, Великобританія, Туреччина. Водночас представники країн говорили, що гарантії будуть "не як у НАТО" – про готовність скерувати свої війська у разі нападу на Україну не йдеться.
Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що якщо Україна дістане "чіткі гарантії" її безпеки від низки держав, вносити зміни до Конституції України з питання НАТО не будуть.
На безблоковому статусі України наполягає Росія.