Два літаки-розвідники США 27 грудня пролетіли над Україною. Вони стежать за військами РФ – Forbes
Два літаки-розвідники ВПС США у понеділок, 27 грудня, пролетіли над Східною Україною менш ніж за 64 км від території, контрольованої підтримуваними Росією бойовиками. Про це повідомляє Forbes.
Політ наземного літака спостереження E-8C та літака розвідки RC-135V є однією з перших місій, у якій ВПС США відкрито здійснили політ у повітряному просторі України.
Як зазначає видання, E-8C оснащений підвісним радаром із так званим "індикатором наземних рухливих цілей", або GMTI. Він може багаторазово сканувати транспортні засоби з часом, даючи операторам інформацію про напрямок руху та швидкості транспортних засобів. RC-135V – це розвідувальний літак, або SIGINT, чутливі приймачі якого вловлюють передачі супротивника.
Forbes наголошує, що кілька прольотів цих двох літаків могли дати військовим повне уявлення про російські війська біля кордону.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, причому атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
7 грудня під час онлайн-перемовин із президентом США Джо Байденом на тлі повідомлень американських ЗМІ про стягування військ РФ до українських кордонів президент РФ Володимир Путін заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України і вимагав "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватиметься на схід.
10 грудня Росія вимагає від Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. 17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. У них зазначено, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
У Білому домі 17 грудня заявили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть перемовин із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі.
На думку генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, діалог НАТО з РФ має відбуватися у консультації з європейськими партнерами, такими як Україна. Столтенберг також говорив в інтерв'ю газеті Le Journal du Dimanche, опублікованому 18 грудня, що НАТО ніколи не піде на компроміс із РФ щодо прийняття в Альянс України і не обговорюватиме "зони впливу".
У МЗС України у відповідь на вимоги РФ до НАТО закликали Росію першочергово для досягнення гарантій безпеки на європейському континенті "невідкладно і беззастережно повернутися до конструктивного порядку денного і вже зараз розпочати виконання Мінських угод та домовленостей лідерів нормандського формату" щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.