Експорт з України в межах "зернової ініціативи" сягнув майже 5 млн тонн продовольства
"У рамках реалізації "зернової ініціативи" з портів Одеса, Чорноморськ та Південний вийшло сім суден із 146,2 тис. тонн агропродукції для країн Африки, Азії та Європи", – ідеться в повідомленні.
З Одеського порту вийшли судна Moonlight, Chios Freedom, із порту Чорноморськ – балкери Hermes, Blue Star, Super Martinelli. З порту Південний – Ata 2, Aspasia Luck.
У повідомленні наголошено, що загалом від моменту розблокування морських шляхів експорту з українських портів, разом із сьогоднішнім караваном, вийшло 218 кораблів із продовольством. Експортовано 4,85 млн тонн агропродукції.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме.
Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.
7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що незадоволений тим, як дотримуються "зернової угоди". Він стверджує, що практично все зерно, що вивозять з України, "спрямовано не в бідні країни, що розвиваються, а в країни Євросоюзу". Тому Путін пригрозив обмежити напрямок вивезення зерна та іншого продовольства погодженим маршрутом.
Президент Володимир Зеленський 7 вересня назвав брехливою заяву Путіна. "54 судна вже направлено в Азію, 16 суден уже направлено в Африку, 32 судна – у Європу, і частина із цього обсягу, до речі, знову-таки направляється потім в азійські й африканські країни", – сказав президент України.
20 вересня держсекретар США Ентоні Блінкен закликав продовжити строк дії угоди про транзит українського зерна через Чорне море.