До війни Україна експортувала 45% металопродукції у ЄС – експерт

Раніше Україна могла постачати руду, металопрокат та іншу продукцію у 120-150 країн світу, зазначив директор GMK Center Станіслав Зінченко
Фото: cfts.org.uа
Українська металургія опинилася у критичному становищі через заблоковані порти. Це не дає змоги диверсифікувати експорт металопродукції. Про це заявив директор GMK Center Станіслав Зінченко, пише сайт Спілки промисловців та підприємців.

За його словами, на становище української металургії потрібно дивитися ширше – у комплексі зі становищем ГМК у Євросоюзі, адже до війни Україна експортувала саме у ЄС 45% своєї продукції.

"Євроринок – наш основний клієнт. Наразі через енергетичні, геополітичні і циклічно-виробничі причини металургія в Євросоюзі також скоротилася на 10%, вона продовжує кожного дня закривати підприємства. Раніше, маючи доступ до морських портів, ми могли постачати руду, металопрокат тощо у 120-150 країн світу. Зараз такої можливості диверсифікувати експорт немає. Він обмежений пропускною здатністю "Укрзалізниці". При цьому внутрішній попит на стальну продукцію впав на 80– 90%", – наголосив експерт.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом, до того ж Росія вивозить захоплений метал і, ймовірно, спробує його продати на міжнародному ринку.

Відкриття портів для експорту металу дасть Україні понад $1 млрд щомісяця, заявили у Федерації металургів України.

АТ "Укрзалізниця" у серпні 2022 року скоротило експортні перевезення залізної та марганцевої руди на 10,7% порівняно з попереднім місяцем – до 1,4 млн тонн, порівняно із серпнем минулого року перевезення цієї категорії вантажів скоротилися у 2,5 раза, писав GMK Center із посиланням на пресслужбу перевізника.

Водночас 22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна (Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме). Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів і добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів із моменту підписання з можливістю продовження цього строку.