Генерал-лейтенант Годжес про відмову НАТО закрити небо над Україною: Бачити, як убивають мирних жителів, гірше за будь-який ризик ескалації

Годжес: У питанні безпольотної зони ми маємо стати твердішими
Фото: ЕРА

НАТО має встановити безпольотну зону над Україною. Про це в інтерв'ю Guildhall сказав генерал-лейтенант, командувач армії США в Європі (2014–2017) Бен Годжес.

"У питанні безпольотної зони ми маємо стати твердішими. Я не хочу, щоб ми стояли осторонь, поки росіяни вбивають українських мирних жителів, як ми це зробили в липні 1995 року, коли серби вбили 8 тис. боснійських чоловіків і хлопців у Сребрениці. Я не хочу, щоб ми допустили повторення чогось на кшталт Сребрениці. Тому я б сказав, що деякі речі гірші за ризик ескалації", – зазначив Годжес.

Він наголосив, що країни Заходу "мають зробити більше" для запобігання загибелі мирних жителів України.

"Знайти спосіб залучити авіацію, знайти спосіб отримати більше протиповітряної оборони, щоб збивати російські безпілотники, а також російські літаки. Ми не можемо стояти осторонь. Ви знаєте, сьогодні я розмовляв із чотирма різними жінками, професіоналками, двоє з них досі в Україні, інші дві – біженки. Я вважаю, що це просто неприйнятно, що ми не робимо більше. І я розумію, чому є небажання. Це через ризик ескалації. Але знову ж таки, це те, про що я кажу – деякі речі гірші за ескалацію. Бачити, як убивають мирних жителів, гірше за будь-який ризик ескалації", – сказав Годжес.

Війна Росії проти України. Головне

Контекст:

Від початку повномасштабного вторгнення РФ Україна просить НАТО "закрити небо" над країною, встановивши безпольотну зону.

Під безпольотною зоною мають на увазі заборону перебування авіації над будь-якою територією. Сторона, яка вводить такий режим, окреслює його межі та починає відстежувати дотримання. Літаки, які хочуть увійти в повітряний простір, де встановлено безпольотну зону, мають просити про дозвіл на вхід у сторони, яка її встановила. Усі літаки без такого дозволу в зоні дії режиму за замовчуванням вважають порушниками і знищують.

4 березня відбулася позачергова зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Проте генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг після неї сказав, що Альянс не погодиться на створення безпольотної зони над Україною. Він пояснив, що винищувачі НАТО повинні будуть збивати російські літаки, а це може перерости у повномасштабну війну. Схожу заяву зробив і держсекретар США Ентоні Блінкен.

Україна розглядає й альтернативні засоби "закриття неба". Наприклад, отримання від союзників літаків для Повітряних сил України. Як заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, якщо НАТО не може "закрити небо" над Україною, то Україна закриє його сама, але для цього їй потрібна зброя.

Після авіаудару, якого Росія завдала по пологовому будинку та дитячій лікарні в Маріуполі Донецької області 9 березня, Великобританія пообіцяла доправити Україні озброєння для ведення протиповітряної оборони.