Гіркіну не вдалося вступити у війська окупантів, він повернувся до Москви. У невдачі він звинуватив командування
Як пише Гіркін, він прибув на підконтрольну "ДНР" територію 14 жовтня. Там написав заяву із "проханням про добровільну мобілізацію" в "армію" бойовиків. За його словами, того самого дня його зарахували до складу мотострілецької бригади 1-го корпусу "народної міліції ДНР".
"До мене (неофіційно) довели інформацію, що "непогоджене" зарахування до складу "НМ ДНР" викликало невдоволення "вищого командування", але запевнили, що це питання "згодом вирішать", а поки що я виконуватиму свої обов'язки, формально перебуваючи на посаді рядового", – повідомив він.
У листопаді Гіркіна скерували до міста Сватове. За його словами, там він протягом 10 діб "намагався виконувати обов'язки начальника штабу батальйону щодо підготовки до його майбутнього бойового використання на фронті". Там він з'ясував, що не перебуває на посаді у своєму батальйоні і взагалі ніяк не значиться у штаті полку.
"У межах виконання обов'язків НШ батальйону, наприкінці листопада я з певним подивом з'ясував, що не просто не перебуваю на посаді у своєму батальйоні, а й взагалі ніяк не значуся у штатах N-ського полку. Намагаючись далі зрозуміти свій статус, досить швидко встановив, що у списках особового складу N-ської бригади (у маршеву роту якої надійшов під час зарахування) – мене теж давно немає", – пише він.
Гіркін вважає, що командування полку знало про ситуацію, але воліло про це не повідомляти.
"У підсумку іще із жовтня і до кінця листопада я перебував у складі N-ського батальйону N-ського полку незаконно, незаконно ж носив зброю й боєприпаси, незаконно виїжджав у район проведення СВО й у прифронтову зону. Якби в зазначених поїздках зі мною щось сталося – то... треба пояснювати, що це подали б винятково як "самодіяльність авантюриста Гіркіна" або (у найкращому разі) нещасним випадком під час проведення "волонтерської діяльності"?" – зазначив Гіркін.
Це була третя спроба Гіркіна взяти участь у війні. У серпні Telegram-канали писали, що його затримали у Криму під час спроби проникнути до зони воєнних дій. Тоді Гіркін спростував цю інформацію. Він зазначав, що збирається в майбутньому взяти участь у воєнних діях у регіоні. 18 жовтня він повідомив, що вирушив на фронт.
Після повідомлень російських пропагандистів про те, що Гіркін відновлює участь у війні Росії проти України, у соцмережах українців з'явилися пости з оголошеннями про винагороду за взяття його в полон. ГУР пообіцяло за Гіркіна $100 тис.
Контекст:
Гіркін народився 1970 року в Москві. Брав участь у воєнних конфліктах у Придністров'ї та Боснії, а також у двох чеченських кампаніях, захоплюється воєнною реконструкцією. Під час війни в Чечні, за даними російських правозахисників, викрадав і, ймовірно, мав стосунок до вбивства місцевих жителів.
За інформацією видання "Сноб", Гіркін із 1996-го до 2013 року був співробітником Федеральної служби безпеки РФ. До 2014 року, за даними СБУ, Гіркін неодноразово бував в Україні. Востаннє він легально перетнув кордон України 26 лютого 2014 року – прилетів до Сімферополя. Під час анексії Криму Росією був радником глави окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова.
У квітні 2014 року Гіркін переїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ Донецької області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто й переїхали до Донецька. Із травня до серпня 2014 року Гіркін називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що він склав повноваження й повернувся до Росії.
Гіркін перебуває у розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Він перебуває під санкціями ЄС і США.
17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги визнав Гіркіна одним із винуватців аварії рейсу МН17. Його засудили до довічного ув'язнення.