Юрій Швець: Мета критики Гіркіна – щоб на тлі провалів на фронті у Кремлі згадали: "Та в нас же ще Гіркін є! Зараз ми його покличемо – і він усе виправить"
На його думку, така самооцінка Гіркіна стала приводом для його критики на адресу російської армії.
"З погляду агентурної розвідки, це глибоко психічно уражена людина. Ось він такий. У нього непомірне его. Він вважає, що те, що він зробив 2014 року, – це... Ну, вважає себе героєм Росії, незаслужено забутим, відсунутим убік, невизнаним генієм. Оце його вбивало і це його штовхало на те, що... На цю критику, яку він викладав. І єдина мета його була – щоб на тлі провалів, які він ще посилював своїми розповідями, у Кремлі згадали: "Та в нас же ще Гіркін є! Зараз ми покличемо Гіркіна – і він усе виправить". Ось що він хотів, власне, і те, чого він домагався", – сказав Швець.
Відповідаючи на запитання, під чиїм "дахом" Гіркін, колишній розвідник сказав, що той є полковником ФСБ.
Він додав, що є "цілий букет агентури ФСБ в інформаційному просторі, яка займалася тим, що поливала Путіна здебільшого на чому світ стоїть".
"Це лінія ФСБ, яку я простежую вже десь півтора-два роки. І їм за це нічого не було ніколи", – наголосив Швець.
Юрій Швець: Путін – це лох, який потрапив у складну ситуацію. У мене враження, що Ердоган зараз намагається потрясти лоха. Читайте повне інтерв'ю
Контекст:
Гіркін народився 1970 року в Москві. Брав участь у воєнних конфліктах у Придністров'ї та Боснії, а також у двох чеченських кампаніях, захоплюється військовою реконструкцією. Під час війни в Чечні, за даними російських правозахисників, викрадав і, можливо, причетний до вбивства місцевих жителів.
За інформацією видання "Сноб", Гіркін із 1996-го до 2013 року був співробітником Федеральної служби безпеки РФ. До 2014 року, за даними СБУ, Гіркін неодноразово бував в Україні. Востаннє він легально перетнув кордон України 26 лютого 2014 року – прилетів до Сімферополя. Під час анексії Криму Росією був радником "голови" окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова.
У квітні 2014 року Гіркін переїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ у Донецькій області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто і переїхали у Донецьк. З травня до серпня 2014 року Гіркін називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що він склав повноваження і повернувся до Росії.
Гіркін перебуває у розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних чи громадських будівель або споруд). Він є одним із чотирьох обвинувачених у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес відбувається у Нідерландах, Гіркін відмовився у ньому брати участь. Він перебуває під санкціями ЄС і США.
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Гіркін активно коментував події на фронті у своєму блозі. Він неодноразово критикував дії російської армії та рішення, які ухвалювало військове керівництво Росії.
Після повідомлень російських пропагандистів про те, що Гіркін відновлює участь у війні Росії проти України, 15 жовтня у соцмережах українців з'явилися пости з оголошеннями про винагороду за взяття його в полон. Головне управління розвідки Міноборони України гарантувало $100 тис. нагороди за Гіркіна.
Начальник ГУР Кирило Буданов 18 жовтня заявив, що розвідка має інформацію про одне з місцеперебувань Гіркіна, підтвердивши його прибуття на тимчасово окуповану територію України.
Гіркін 18 жовтня заявив, що вирушив воювати проти України.