Голова та генсек ОБСЄ закликали звільнити чотирьох членів СММ, затриманих на окупованих територіях Донецької та Луганської областей
"Затримання членів національної місії СММ у Донецьку та Луганську неприйнятне, і ми закликаємо до їх негайного звільнення. Їх затримали за участь в адміністративній діяльності, яка входить до їхніх посадових функцій як співробітників ОБСЄ. Їх тримали під вартою без висування обвинувачень протягом певного періоду, і ОБСЄ, і їхні сім'ї не були достатньо поінформовані про ситуацію", – заявив Рау.
У пресслужбі зазначили, що, незважаючи на припинення з 1 квітня мандата місії, СММ і далі виконує мінімальні необхідні адміністративні завдання.
"Я засуджую сумні акти залякування, переслідування та ворожої публічної риторики щодо СММ та співробітників місії в не підконтрольних уряду районах Донецької та Луганської областей. Усі члени нашої національної місії залишаються посадовцями ОБСЄ, їм має бути надано функціональну недоторканність у період, коли закінчився строк дії мандата. Їхня робота має вирішальне значення в багатьох областях, включно з підтриманням контактів із відповідними зацікавленими сторонами та громадянським суспільством, а також сприяння локальному припиненню вогню для ремонту життєво важливої інфраструктури, що безпосередньо допомагає полегшити людські страждання", – заявила Шмід.
В ОБСЄ заявили, що з міркувань безпеки працівників не можуть надати додаткову інформацію щодо ситуації на цей момент.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
СММ ОБСЄ – неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією в усіх регіонах України, розпочала роботу 29 липня 2014 року, після початку війни на Донбасі. Місія регулярно готує звіти про ситуацію в країні, а також бере участь у переговорах між сторонами конфлікту.
3 березня 2022 року СММ повідомляла про загибель співробітниці в Харкові внаслідок обстрілу російськими окупаційними військами.
6 березня, після того як офіс СММ у Маріуполі обстріляли окупанти, місія повідомила про звільнення з України.
31 березня стало відомо, що Росія заблокувала продовження мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Глава МЗС Польщі, що головує в ОБСЄ, Збігнєв Рау додав, що ОБСЄ продовжить консультації з країнами – членами організації "про майбутню роль та присутність ОБСЄ в Україні".
З 1 квітня мандат СММ ОБСЄ в Україні припинився.