Грібаускайте: Якщо ми не зупинимо Путіна в Україні, усе одно доведеться воювати, але вже в наших країнах
Про це вона написала у Facebook 2 березня.
"Боягузливий Захід? Чи спільники воєнних злочинів Путіна? Починає здаватися, що це так. Санкції Путіна не зупинять, хай якими б вони були. Вони потрібні, але без винятків, які ми зараз бачимо під час застосування SWIFT і збереження енергетичного сектору та банків, що його обслуговують... Війну зупинить тільки війна, яка вже почалася. Не треба прикидатися і намагатися заспокоїти своє сумління, надаючи Україні тільки зброю і то із запізненням. За нас воюють жителі України, її діти прикривають нас від путінського безумства", – наголосила політикиня.
Вона вважає, що "повторення мантри", ніби НАТО не може допомогти Україні, "звучить жалюгідно і свідчить про боягузтво Заходу".
"Це бачить і Путін. Хоча уроки вчать швидко, але Захід досі не розуміє, що в Україні триває європейська війна. У ній або береш участь і борешся з агресором, або стоїш і дивишся, як він знищує Україну та її людей, і стаєш спільником у воєнних злочинах. Так. Спільником. Якщо ми не зупинимо Путіна в Україні, усе одно доведеться воювати, але вже в наших країнах", – переконана ексглава Литви.
Грібаускайте написала, що Україна просить про допомогу, але в цей час усі дивляться по телевізору, як бомблять житлові квартали в українських містах, і повторюють, що "дуже підтримують Україну".
"Мені соромно слухати, як глави й чиновники НАТО кажуть, що "не можуть вплутуватися в конфлікт", а в Сирії, Лівії, Африці, Югославії, Афганістані могли? Сьогодні Україна бореться за виживання свого народу та спокій Європи. Так ми й надалі будемо продовжувати спостерігати за знищенням незалежної держави? Слава Україні! Героям слава! Поки що її героям, оскільки інших на горизонті ще не видно", – наголосила експрезидентка.
У своєму пості прізвище Путіна вона писала з малої літери.
Президент США Джо Байден неодноразово заявляв, що американські військовослужбовці не брали й не братимуть участі в конфлікті з російськими військами в Україні. Він зазначив, що союзники відправлять додаткові війська до східних країн блоку – Польщу, Румунію, Латвію, Литву та Естонію.
Українська влада закликає західних союзників закрити небо над Україною, щоб зменшити кількість обстрілів із боку Росії.
Але у США заявили, що це "не найкраща ідея".
"Це, фактично, означало б, що американські військові збиватимуть літаки, російські літаки. Це, безумовно, ескалація... Цього не хоче робити президент. Це всі причини, чому це не найкраща ідея", – сказала речниця Білого дому Джен Псакі в інтерв'ю MSNBC 28 лютого.
Контекст:
Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" і "Ураган".
Жертвами російської агресії стали, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 осіб (більше нових даних влада не повідомляла). Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
За даними Генерального штабу Збройних сил України, станом на ранок 2 березня втрати окупантів становлять 5840 осіб ("Радіо Свобода" уточнило, що це загальна статистика для загиблих і поранених). Увечері того ж дня президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні згадав про "майже 9000 убитих росіян" .
Президент України повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Через вторгнення РФ до України західні країни наклали на Росію санкції. Обмеження, зокрема, стосуються великих російських банків, нафтового ринку Росії та групи наближених до Путіна бізнесменів, чиновників та їхніх дітей. Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили включити до списку санкцій самого Путіна. Крім того, санкції ввели проти Центробанку Росії (йому заборонили операції, пов'язані з управлінням резервами й активами, після чого рубль упав до історичного мінімуму), а деякі російські банки від’єднали від міжнародної міжбанківської системи SWIFT.