Ходорковський: У Путіна ненависть викликає Харків, який, він вважав, є російським містом і має зустрічати його як визволителя. Тепер він готовий стерти його з лиця землі
Харків викликає у президента РФ Володимира Путіна ненависть, оскільки жителі міста протистоять російським окупантам. Про це в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявив російський бізнесмен та опозиційний політик, один з ініціаторів антивоєнного комітету Росії Михайло Ходорковський.
"Ми маємо справу з людиною, яка за 20 років свого перебування в авторитарній владі створила власний ілюзорний світ. У цьому ілюзорному світі він захищає український народ від якихось нікому не відомих бандерівців та нациків, яких насправді в Україні – вони є, але їх нічим не більше, ніж у Пітері. Так? Я із цими нациками – пітерськими – сидів у в'язниці. Я чудово знаю, що є божевільні люди в кожній країні, які, наприклад, вважають, що, так би мовити [лідер нацистської Німеччини Адольф] Гітлер був окей. Ну що тепер? Бомбити Санкт-Петербург через це?" – наголосив Ходорковський.
За його словами, Путін вважав Харків "російським містом".
"Загалом, він живе в цьому світі і він здивований, що українці не зустріли його квітами, і особливо, звісно, у нього, як я розумію, ненависть викликає Харків, який, він вважав, є російським містом, яке має його, певна річ, зустрічати як визволителя. Натомість харків'яни б'ються. Я боюся, що він, як і фашисти під час тієї Вітчизняної війни... Я розумію, що у вас зараз знову Вітчизняна війна. Так ось так само, як ті фашисти, він готовий стерти Харків із лиця землі. Я про це не можу говорити спокійно", – наголосив Ходорковський.
"Я не знаю, що вам сказати, крім "вибачте". Ходорковський розплакався, звертаючись до українців. Читайте повний текст інтерв'ю
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. РФ застосовує в Україні зокрема реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, поранення дістало 2040 людей. Станом на 2 березня загинула 21 дитина.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
3 березня ЗСУ повідомили про ліквідацію з 24 лютого вже приблизно 9 тис. російських окупантів, десятків літаків, вертольотів, артилерійських систем, сотень бойових бронемашин та іншої техніки.
У міноборони РФ 2 березня відзвітували про 498 загиблих російських військовослужбовців. Свої втрати в Україні російське командування визнавало не з перших днів війни.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. Станом на 3 березня позови проти Росії подало вже 40 країн.
У зв'язку із вторгненням в Україну більшість країн приєдналися до санкційних заходів щодо Москви. Це спричинило обвал економіки країни-агресора. Санкції мають намір розширювати і надалі.