Імена ухилянтів і лікарів, які фальсифікували довідки військово-лікарських комісій, будуть відомі за два-три тижні – Данілов
В Україні розпочали перевірку всіх рішень військово-лікарських комісій із 24 лютого минулого року. Про це сьогодні, 1 вересня, в ефірі національного телемарафону повідомив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Відеозапис опублікували в YouTube ТСН.
30 серпня президент України Володимир Зеленський за підсумками засідання РНБО анонсував проведення комплексної перевірки обґрунтованості рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені в період із 24 лютого 2022 року й можуть бути пов'язані з корупційними порушеннями.
Данілов зазначив в ефірі марафону, що перевіряти ВЛК має право офіс омбудсмена України.
"Така перевірка почалася. Вона триває. За два-три тижні ми будемо мати остаточні результати перевірки", – сказав він.
За словами Данілова, були "кричущі випадки" із зазначенням того, що у людини нібито є тільки одна нирка.
"Майже у 90% випадків був один і той же діагноз… на автоматі. Все це буде підлягати перевірці в законний спосіб. Якщо людина дійсно є непридатною, їй нема чого лякатися, – наголосив секретар РНБО. – Спокійно буде перевірено документацію, якщо ви перебували у стаціонарі, якщо ви до цього хворіли. Але якщо так сталося, що ви були здоровою людиною з 18 до 45 років, умовно кажучи, і після 24 лютого раптово почали хворіти, то треба просто подивитися, що сталося. Може, вам потрібна допомога".
Данілова запитали, яка відповідальність чекає на тих, хто підписував підроблені документи, і на тих, хто такі документи отримував.
"Якщо доводять відповідні органи, що був скоєний злочин, то всі прізвища, імена, по-батькові всіх цих лікарів будуть обов'язково відомі. Із прізвищами тих, хто отримав від них таку "допомогу". Цей процес уже іде. Давайте наберемося терпіння і побачимо результати цієї роботи", – відповів секретар РНБО.
Контекст:
У січні широкого поширення в мережі набув пост українського військового Мирослава Отковича, який розповів про черги на ВЛК. За його словами, поранені без кінцівок стоять у черзі по довідку по кілька годин і навіть по три тижні.
Пізніше віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що планують цифровізувати процеси проходження військово-лікарської комісії.
8 лютого в Міноборони анонсували зміни в системі проходження ВЛК.
У лютому правоохоронці повідомили про підозру щодо отримання неправомірної вигоди заступника голови Центральної військово-лікарської комісії Медичних сил Збройних сил України. За даними слідства, він організував схему отримання хабарів посадовими особами комісії за видавання довідок військовозобов'язаним про непридатність до служби для виїзду за кордон. Після цього випадку у Верховній Раді закликали переглянути рішення ВЛК за останні пів року.
27 липня Зеленський проінформував, що перевірка на завершальному етапі і 11 областей уже "на особливому контролі" щодо цього питання. ДБР розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах, повідомили 21 липня в бюро.
11 серпня Зеленський за підсумками засідання РНБО повідомив, що всіх обласних воєнкомів в Україні замінять бойовими офіцерами.
17 серпня голова НАЗК Олександр Новіков заявив, що звільнення не позбавляє воєнкомів відповідальності, вони залишаються підзвітними. За його словами, "окремі воєнкоми вибудували цілі канали незаконного переправлення через кордон і навколо кожного з ухилянтів крутяться десятки тисяч доларів".