"Я не обіцяв мільйона". Пісторіус підтвердив, що ЄС не встигне доправити Україні обіцяний обсяг снарядів

Плану ЄС не виконано, вважає глава міністерства оборони ФРН
Фото: ЕРА

Європейський союз не встигає виконати план із постачання Україні 1 млн снарядів до березня 2024 року. Про це міністр оборони ФРН Борис Пісторіус заявив 14 листопада у Брюсселі (Бельгія), де відбувається зустріч глав оборонного відомства країн Євросоюзу, повідомляє The Guardian.

"Можна з упевненістю припустити, що показника 1 млн боєприпасів не буде досягнуто", – цитує його видання.

Відповідаючи на запитання, наскільки шкодить репутації ЄС невиконання обіцянки, Пісторіус відповів, що він "не обіцяв мільйона" і ще на етапі планування звучали справедливі сумніви. Відео брифінгу опублікував phoenix.

"Були голоси, які говорили: "Будьте обережні, мільйон – це легко вирішити, гроші є. Але має бути виробництво". На жаль, застережливі голоси мали рацію", – додав глава німецького оборонного відомства.

Раніше сьогодні верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель заявив, що в ЄС достатньо боєприпасів, але виробники мають переглянути експорт на користь України.

"Приблизно 40% продукції експортують у треті країни. Отже, браку виробничих потужностей немає, проблема в тому, що вони спрямовують свою продукцію на інші ринки. Тому, можливо, нам потрібно спробувати перевести це виробництво на пріоритетне – для України", – сказав він.

Контекст:

Від початку широкомасштабного вторгнення країни-агресора Росії в лютому минулого року ЄС виділив Україні орієнтовно €80 млрд, зокрема надав військову підтримку на суму не менше ніж €25 млрд, зазначив на початку жовтня верховний представник Європейського союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

20 березня у Євросоюзі погодили акт про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), а також домовилися про спільні закупівлі боєприпасів. Для цього об'єдналися 26 країн – членів ЄС і Норвегія. Країни виготовлятимуть і закуповуватимуть боєприпаси як для поповнення своїх запасів, так і для передання Україні.

Євросоюз зобов'язався передати Україні 1 млн боєприпасів до березня 2024 року. Це планували зробити завдяки наявним запасам унаслідок укладання контрактів на спільні закупівлі та завдяки нарощуванню промислових потужностей.

13 листопада Боррель визнав, що ЄС не відмовляється від своєї мети доправити 1 млн снарядів Україні, але поки що передав трохи більше ніж 300 тис. боєприпасів. Водночас він додав, що це залежатиме від виробництва боєприпасів на заводах.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба того ж дня, говорячи про причини затримки передання європейських боєприпасів, заявив про "жалюгідний стан оборонної промисловості" ЄС. "Я вважаю, що причиною цієї проблеми є не відсутність політичної волі у ЄС підтримувати Україну, така політична воля є. А, скажімо так, жалюгідний стан і оборонної промисловості, здатної виробляти достатню кількість снарядів, і складів, і здатність укладати зовнішні контракти".