"Яскравий приклад – цивільні медики Маріуполя". РФ хоче визнати комбатантами частину полонених цивільних – Лубінець

Лубінець: Росія в одноосібному порядку ухвалює рішення когось віддавати, когось ні. Когось викреслює без пояснень, когось лишає. Тому ми завжди просимо про дуже великі обміни
Скріншот: Media Center Ukraine - Ukrinform / YouTube
Звільнення мирних громадян України, захоплених росіянами у заручники під час повномасштабного вторгнення РФ, – це окремий напрям офісу омбудсмена, Україна порушує питання також перед міжнародною спільнотою.

Про це уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив 28 вересня під час брифінгу в медіацентрі "Україна  Укрінформ" у Києві.

Він наголосив, що йдеться про цивільних заручників, яких не мають тримати у полоні. За словами Лубінця, серед таких цивільних є категорія людей, яких Росія звинуватила у шпигунстві на користь України.

"Навіть там є тюремні вироки достатньо великого терміну: 15, 17, 19 років. Там не тільки чоловіки, там є і жінки. Також є цивільні, яких РФ хоче визнавати як військовополонених. Яскравий приклад, коли цивільні медики з Маріуполя визнаються РФ як комбатанти в порушення норми Женевської конвенції", – розповів Лубінець.

Він запевнив, що щодо всіх категорій полонених українців триває робота, влада шукає варіанти їх звільнення.

Під час переговорів про обмін полоненими з Росією Україна завжди дає великі списки своїх громадян, яких хоче звільнити, давно пропонує формат обміну за формулою "всіх на всіх", додав він.

"Росія в одноосібному порядку приймає рішення когось віддавати, когось не віддавати. Когось викреслює без пояснень, когось залишає. Тому ми завжди просимо про дуже великі обміни. [...] Ми робимо все, щоб були великі обміни всіх на всіх. [...] Нам здається, що це повинно влаштовувати РФ, але поки ми бачимо, що це не так. Продовжуємо працювати", – резюмував омбудсмен.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Загалом за час повномасштабного вторгнення Україна під час обмінів звільнила з російського полону 802 своїх громадян, відбулося 20 обмінів. Останній обмін провели 21 вересня. Серед 215 звільнених із полону – двоє цивільних.

Загальної кількості українських військових, які перебувають у полоні в росіян, українська влада не називала, але президент України Володимир Зеленський говорив, що на підконтрольну окупантам територію тільки з "Азовсталі" вивели 2,5 тис. українських воїнів. Верещук 20 червня розповідала, що Росія утримує у полоні понад 1,5 тис. цивільних українців, але офіційно через Червоний Хрест окупанти підтвердили наявність лише 120 полонених цивільних.

За інформацією "Медійної ініціативи за права людини" станом на 11 липня, у полоні в росіян може бути приблизно 7 тис. українських військовослужбовців та цивільних, повідомило "Настоящее время".