Єрмак і генсек ОБСЄ обговорили ситуацію на Донбасі та роботу моніторингової місії

Єрмак: Ми поки не змогли узгодити спільну заяву про повернення до режиму повного припинення вогню
Фото: president.gov.ua
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак 27 травня зустрівся з генсеком ОБСЄ Хельгою Шмід. Про це повідомила пресслужба ОПУ.

Також у зустрічі брали участь голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук, перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Руслан Демченко, спецпредставниця глави ОБСЄ в Україні Гайді Ґрау і голова спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік.

Учасники обговорили онлайн-зустріч радників глав "Нормандської четвірки", яка відбулася 26 травня, ситуацію на Донбасі й роботу місії ОБСЄ в Україні.

Єрмак повідомив, що 27 травня на Донбасі снайпер окупантів убив українського військовослужбовця.

"Ми поки не змогли узгодити спільну заяву щодо повернення до режиму повного припинення вогню. Хочу вас запевнити, що Україна не зупиниться ні на хвилину у продовженні роботи, бо це стосується життя наших людей і безпеки нашої землі", – заявив глава ОПУ.

Єрмак подякував ОБСЄ за "зусилля в напрямку повернення миру в Україну", а також наголосив на підтримці Німеччини та Франції в нормандському форматі.

"Хотіла б наголосити на необхідності того, щоб лінія дотику в жодному разі не стала лінією розколу чи розділу. Потрібно докладати максимум зусиль, щоб надавати відповідну гуманітарну підтримку. Кажу також про пенсійне забезпечення. Мають бути зроблені кроки на шляху до примирення. Звичайно, COVID-19 вніс свої корективи в реалії – на 97% упала кількість перетинів лінії зіткнення. Дуже вдячна Україні за те, що з вашого боку КПВВ залишаються відкритими", – сказала Шмід.

Водночас вона розповіла про суттєве обмеження свободи пересування спостерігачів СММ ОБСЄ.

"Понад 90% цих випадків – по той бік лінії зіткнення. Також тривожна тенденція – збільшення кількості випадків глушіння сигналу безпілотних літальних апаратів, втручання в роботу технічних засобів місії", – додала генсек ОБСЄ.

Єрмак заявив, що Україна акцентує на цих проблемах під час переговорів.

"Ми не зупинимось, бо в нас немає іншої альтернативи, і ми повинні припинити цю війну та повернути наші території. Навіть якщо необхідно буде зробити тисячу спроб і тільки одна з них отримає шанс досягнути результату", – заявив він.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки".

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості було виконано частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, однак цього не сталося.

12 січня 2021 року в Берліні провели перші цього року переговори радників лідерів "Нормандської четвірки". Заступник глави адміністрації президента РФ Дмитро Козак за підсумками зустрічі заявив, що "похвалитися нічим".

18 березня переговори радників відбулися у форматі відеоконференції. На зустрічі обговорили повернення до режиму повного припинення вогню на Донбасі. Офіс президента України повідомив, що за конструктивну позицію на переговорах Єрмак подякував представникам Франції та Німеччини.

Ще одна зустріч радників лідерів "Нормандської четвірки" у форматі відеоконференції відбулася 19 квітня. Переговори тривали понад три години, але конкретними домовленостями не завершилися.

Президент України Володимир Зеленський 16 квітня зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном, щоб обговорити ситуацію на Донбасі. До переговорів тет-а-тет приєдналася у відеоформаті канцлерка Німеччини Ангела Меркель. За підсумками зустрічі лідери трьох країн випустили заяву, у якій закликали РФ відвести війська від кордонів України, і підтвердили, що зустріч радників лідерів "Нормандської четвірки", на якій будуть обговорювати дорожню карту щодо виконання Мінських угод, відбудеться 19 квітня.

В інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 26 квітня цього року, Зеленський заявив, що "мінський процес має бути гнучкішим і служити цілям нинішнього, а не минулого". За словами Зеленського, є два варіанти. Перший – змінити мінський формат, "скорегувати" його. А другий – застосувати "який-небудь інший формат". Український президент також закликав до розширення нормандського формату, заявивши, що в цьому процесі можуть брати участь не тільки США, але і Великобританія й Канада.

У Кремлі заяви Зеленського назвали "тривожним сигналом".