Кабмін України вніс зміни до порядку утримання військовополонених
Кабінет Міністрів України вніс зміни до порядку утримання військовополонених. Про це пресслужба уряду повідомила 25 серпня.
Зміни передбачають, що в період воєнного стану в Україні та протягом двох років після його скасування табори для військовополонених виконуватимуть функції виправних колоній для військовополонених, засуджених до позбавлення волі на певний строк або до довічного позбавлення волі. Утримувати засуджених військовополонених будуть окремо від інших військовополонених відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, додали в Кабміні.
В уряді нагадали, що в Україні функціонує спеціальний табір для військовополонених, де утримують тих із них, щодо яких "немає близьких очікувань щодо обміну".
"Завдяки обмінам кількість військовополонених природно зменшується. Тому потреби створювати нові місця для утримання російських військовополонених немає. Усі вони утримуються на належному рівні відповідно до стандартів, установлених міжнародними договорами", – заявила заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.
Контекст:
Влада України не озвучує точної кількості взятих у полон російських військовослужбовців. У Мін'юсті повідомляли, що держава витрачає приблизно 10 тис. грн на місяць на утримання одного полоненого.
У розвідці України заявляли наприкінці лютого 2023 року, що РФ утримує більше полонених, ніж Україна в полоні – російських окупантів. Буданов пояснював, що причина, зокрема, в тому, що Україна не бере в полон цивільних, а в Росії приблизно 40% українців, яких утримують в заручниках, – цивільні люди.
В Україні діє проєкт "Хочу жити" для росіян, котрі хочуть здатися в полон. Координаційний штаб щодо питань поводження з військовополоненими повідомив про запуск проєкту у вересні 2022 року. Ним займаються Міністерство оборони України і військова розвідка. Гаряча лінія проєкту працює цілодобово (+38 044 350 89 17).
Проєкт докладно описував схему, як відбувається здавання в полон. Для здавання в полон потрібно подати заявку на гарячу лінію або в Telegram-бот. Українська сторона перевіряє заявку, а потім планує операцію і "виводить комбатанта, який побажав вижити, через лінію фронту або кордон". Військовополонені залишаються в Україні до закінчення війни або (на їхнє бажання) можуть повернутися додому в межах обмінів полоненими.
За даними станом на 18 серпня, в "Хочу жити" щодо добровільного здавання в полон звернулося понад 22 тис. росіян. В українській розвідці повідомляли, що дзвінки надходять, зокрема, від ще не мобілізованих громадян.