Кінець січня – крайній термін для рішення Конгресу США про допомогу Україні, щоб затримка не вплинула на фронт – Кулеба
Крайній термін, коли Конгрес США може схвалити додаткове фінансування для України, – це кінець січня, інакше затримка вплине на ситуацію на фронті, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він сказав 17 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, відео панельної дискусії опублікувало МЗС.
Модератор запитав у Кулеби, наскільки важливою є для України допомога від США і які будуть наслідки, якщо Конгрес не зможе ухвалити пакет додаткового фінансування.
"З фінансової точки зору – звичайно, дуже важливо, тому що вона дозволить нам продовжувати зміцнювати нашу армію. Вона допоможе і нашій макрофінансовій стабільності. Але ця допомога і політично дуже важлива, тому що дасть чіткий посил, що США залишаться з нами, і це дасть результати в усьому світі", – відповів міністр.
За його словами, зараз ситуація керована, і запитання "Давати Україні підтримку чи ні?" у США не стоїть, проте цю допомогу затримують дискусії в Конгресі щодо захисту кордонів Сполучених Штатів.
"Але важливо пам'ятати про час. Іде війна, і треба приймати рішення", – наголосив він, додавши, що Україна зробила все, що могла, щоб їй виділили допомогу, і не може вплинути на ситуацію на кордонах США.
Модератор уточнив, коли настає "крайній термін" надання допомоги, щоб затримка не вплинула на ситуацію на полі бою.
"Кінець січня – так нам кажуть усі наші американські партнери з різних політичних спектрів", – відповів Кулеба.
Контекст:
США, згідно з даними Пентагону станом на 27 грудня 2023 року, за час роботи адміністрації президента Джо Байдена виділили понад $44,9 млрд на допомогу безпеці України, зокрема $44,2 млрд – від початку широкомасштабної війни Росії проти України.
20 жовтня Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
6 грудня законопроєкт не пройшов процедурного голосування в Сенаті США. Документ заблоковано, оскільки представники Республіканської партії наполягали на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні". У Білому домі розраховують, що Конгрес США зможе ухвалити його в січні.
Спікер Палати представників Майк Джонсон заявив 7 січня 2024 року в інтерв'ю CBS, що Республіканська партія в Конгресі буде готова проголосувати за надання військової допомоги Україні, щойно адміністрація Байдена пояснить їм її стратегію.
12 січня ЗМІ повідомили, що демократи в Конгресі США відкинули вимоги щодо допомоги Україні в обмін на посилення міграційної політики.