Китай утратив можливість бути посередником між РФ і Україною, його "нейтральність" має проросійську спрямованість – Боррель

Боррель: Ми маємо бути уважними, щоб не штовхнути Росію в руки Китаю
Фото: EPA
Китай є важливим партнером для ЄС і може допомогти припинити російську агресію, але не бути посередником щодо розв'язаної Росією війни, вважає верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Про це він сказав 11 травня під час дискусії у межах Європейського саміту з безпеки й оборони, повідомляє "Укрінформ".

За словами Борреля, Євросоюз має діяти дуже обережно й дипломатично, "щоб не підштовхнути Росію в руки Китаю", а також просити Китай скористатися своїм впливом, щоб зупинити війну. Водночас, наголосив він, Євросоюз має "бути дуже вимогливим до того, щоб Китай діяв відповідно до власної відповідальності" як постійний член Радбезу ООН.

Він зазначив, що Китай має великий вплив на Росію і може допомогти зупинити агресію. Водночас Пекін "уже втратив можливість відігравати роль посередника, оскільки його "нейтральність" у цій війні Росії проти України мала, скоріше, проросійську спрямованість", передає "Укрінформ" слова Борреля.

Відносини між Росією й Китаєм дипломат назвав "такою собі обмеженою необмеженою дружбою".

"Ця пара є доволі розбалансованою: Росія має усього 1% від світового ВВП, – економічно це можна порівняти, наприклад, з Італією або з Іспанією. На Китай припадає 20% світового ВВП. Так, Китай підтримує Росію, але поки що він не надавав Росії військової допомоги. Ми маємо бути пильними, щоб не штовхнути Росію в руки Китаю. Але я не думаю, що Китай почувається дуже комфортно від того, що там [у Росії] відбувається", – зазначив Боррель.

За його словами, Китай залишається для ЄС важливим партнером і водночас конкурентом в економіці й противником у цінностях. Він наголосив, що питання не в тому, щоб зупинити зростання потужності Китаю, а в тому, "як переконати Китай конструктивно використовувати свою потужність у відповідності до міжнародного права".

Контекст:

Китай із початку повномасштабного нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

24 лютого 2023 року було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається з 12 пунктів. Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не згоден. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

На початку квітня лідер КНР Сі Цзіньпін закликав до врегулювання війни в Україні, яку він назвав "українською кризою" за допомогою мирних переговорів.

26 квітня відбулася перша розмова Зеленського із Сі Цзіньпіном. За словами прессекретаря Зеленського Сергія Никифорова, переговори тривали майже годину, глава КНР під час розмови презентував китайський "мирний план", а президент України розповів про формулу миру. "Є певні моменти, у яких уже є точки перетину", – вказав речник Зеленського.

У Китаї після цієї розмови заявили, що скерують із візитом в Україну й інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником буде 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії з 2009-го до 2019 року, повідомляє South China Morning Post.