Командира полку "Азов" Прокопенка, ймовірно, вивезли до Росії – дружина

Прокопенко: Росія командний склад сховала, інших солдатів і офіцерів ховає та не розголошує, де вони перебувають
Фото: 1plus1.ua
Дружина командира полку "Азов" Дениса Прокопенка (Редіса) Катерина Прокопенко заявила, що її чоловіка, ймовірно, вивезли до Росії. Про це вона розповіла в опублікованому 14 серпня інтерв'ю Суспільному, зазначивши, що офіційного підтвердження цієї інформації у неї немає.

Прокопенко сказала, що дізналася про місцеперебування чоловіка з російських ЗМІ. Офіційно ані держструктури, ані Міжнародний комітет Червоного Хреста не повідомляють, де зараз перебувають полонені військові, які захищали Маріуполь.

"Я розумію, Росія зараз командний склад сховала, інших солдатів і офіцерів ховає та не розголошує, де вони перебувають. Чекаємо, що буде далі", – сказала дружина командира.

Вона наголосила, що Червоний Хрест, під гарантії якого захисники Маріуполя здавалися в полон у травні, має надавати рідним полонених інформацію про них, але не робить цього.

"Навіть якщо він у Росії, тож існує, у принципі, комунікація з московським філіалом Червоного Хреста. Але її немає. Це означає, що є, можливо, певний договірняк із тією ж владою в Росії, щоб не видавати інформацію про місцезнаходження... У спілкуванні з військовополоненими, яких обміняли, у кого не спитай, ніхто ні разу не бачив Червоний Хрест, лише на виході з "Азовсталі", – сказала Прокопенко.

За її словами, були випадки, коли представники Червоного Хреста телефонували родичам військових, повідомляючи, що полонені перебувають в Оленівці чи Новоазовську. Однак вони не давали рідним полонених жодної інформації про здоров'я, харчування, умови тримання, можливі тортури, медобслуговування полонених.

"Чому в Оленівці не було представників, які б побачили, що по списках у бараках відсутні ці люди, які переміщені у той страшенний барак? Чому вони не слідкували, що там на окраїні Оленівки викопують ями під могили? Щоб перевірити списки загиблих та поранених в Оленівці, які надала Росія, необхідно, щоб приїхала якась незалежна експертна сторона, якої немає. Як ми думали, вона повинна виходити із Червоного Хреста або ООН, але її немає, тому, значить, немає віри у ці списки",–  наголосила Прокопенко.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Катерина Прокопенко разом із членами сімей захисників "Азовсталі" у складі однойменної асоціації займається організацією процесу їхнього звільнення.

Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі, який утримували українські військові. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також до початку травня були сотні цивільних.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, які розташовані на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти.

У ніч проти 17 травня президент України Володимир Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя.

17–18 травня російські та західні ЗМІ повідомляли, що "Азовсталь" покинула ще частина військовослужбовців. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військових. Зеленський в інтерв'ю, яке вийшло 20 травня, висловив сподівання, що вивезення військовослужбовців завершиться найближчими "навіть не днями, а годинами". Міноборони РФ того самого дня ввечері заявило про завершення виведення українських військових із заводу.

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International 18 травня попередили, що серйозно занепокоєні долею захисників "Азовсталі".

29 липня окупанти заявили про загибель українських військовополонених, які перебували у приміщенні колишньої 120-ї виправної колонії в Оленівці на не підконтрольній українському уряду території Донецької області. Окупанти оголосили про загибель 50 людей унаслідок нібито "удару" ЗСУ із застосуванням доправлених США систем HIMARS.

За інформацією ГУР Міноборони, барак замінували вагнерівці – так, щоб вогонь швидко поширився будівлею. За даними української розвідки, теракт в Оленівці був спецоперацією РФ із метою зірвати постачання Україні західної зброї.

11 серпня CNN опублікувало розслідування, яке базується на аналізі відео та фотографій із місця події, супутникових знімків до та після атаки, у якому брали участь криміналісти й експерти зі зброї. Висновок CNN Російська версія подій, найімовірніше, є "вигадкою".