Муженко вважає справу генерала Назарова спробою взяти військових під контроль
Справа стосовно українського генерала Віктора Назарова, якого суд визнав винним у загибелі 2014 року 49 українських військових, які перебували в літаку Іл-76, може бути пов'язана з бажанням контролювати військових.
Про це колишній начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України генерал Віктор Муженко повідомив "Фактам" в інтерв'ю, опублікованому 4 березня.
"Не знаю, на які міркування спиралися щодо генерала Назарова. Може, тому що розуміли: тепер багато військовослужбовців буде думати: якщо звинувачують керівника такого рівня – означає, те саме може бути і з нами. Тобто свого роду контроль над військовими", – сказав він.
Генерал зазначив, що вважає помилкою справу щодо Назарова.
"Я неодноразово пояснював і президенту [на той момент Петрові Порошенку], і на нарадах військово-політичного керівництва, що це помилка. Завжди обіцяли: "Ми розберемося і все вирішимо". Знаєте, у чому проблема? Ми були наївними", – пояснив Муженко.
На уточнювальне запитання: "Вірили у правосуддя?" – він відповів ствердно.
"Я розумію, що суди у нас незалежні, але забезпечити справедливість і прозорість розгляду цієї справи мала влада. А ми п'ять років вірили в обіцянки, що все-таки зрештою все вирішиться", – розповів Муженко.
За його словами, вони "були надто наївними і довірливими".
У ніч із 13-го на 14 червня 2014 року бойовики "ЛНР" збили транспортний літак ЗСУ Іл-76 над луганським аеропортом, загинуло 49 українських військовослужбовців. Прокуратура Дніпропетровської області кваліфікувала подію як терористичний акт, кримінальне провадження відкрито за ч. 3 ст. 258 Кримінального кодексу України (створення терористичної групи чи терористичної організації). Назарову висунули обвинувачення в недбалості, яка призвела до тяжких наслідків.
У червні 2019 року СБУ повідомила, що має незаперечні докази, що рішення збити літак було ухвалено у Кремлі. Виконавцями вбивства у відомстві назвали російських офіцерів Дмитра Уткіна, Андрія Гуральова і Андрія Лебедєва, яких, за даними СБУ, після повернення до Росії вшанували офіційними державними нагородами.
Павлоградський суд Дніпропетровської області 27 березня 2017 року призначив Назарову покарання у вигляді семи років позбавлення волі. В останньому слові він заявив, що йому особисто ніхто не доповідав про загрозу напередодні катастрофи. Також він зазначив, що літак було збито із зенітної установки, про розміщення якої він не міг знати.
Дніпровський апеляційний суд 11 грудня 2020 року відхилив апеляцію Назарова, а Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду 23 грудня, розглянувши скаргу генерала, зупинив виконання вироку.