Кулеба: Ми звернулися до НАТО з проханням закрити небо над Україною, але є й альтернативні механізми забезпечення нашої повітряної безпеки

Кулеба: Ми зробимо все, щоб захистити українців із повітря
Фото: ЕРА

Україна просить НАТО закрити небо над країною та розглядає альтернативні механізми забезпечення повітряної безпеки. Про це 2 березня у відеозверненні у Facebook заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

"Ми звернулися до НАТО з таким проханням. Вони це питання розглядають. Я розумію, що в публічній свідомості це найкращий крок, але з професійної точки зору для оборони України є й альтернативні механізми забезпечення нашої повітряної безпеки. Ми над ними працюємо. У всіх моїх міжнародних розмовах, так само як і у президента України, тема протиповітряної та протиракетної безпеки – це абсолютний топ з усіх пріоритетів. Ми зробимо все, щоб захистити українців із повітря", – сказав Кулеба.

Президент США Джо Байден неодноразово заявляв, що американські військовослужбовці не брали й не братимуть участь у конфлікті з російськими військами в Україні. Він зазначив, що союзники скерують додаткові війська у східні країни блоку – Польщу, Румунію, Латвію, Литву та Естонію.

Українська влада закликає західних союзників закрити небо над Україною, щоб зменшити кількість обстрілів із боку Росії.

Але у США заявили, що це "не найкраща ідея".

"Це, по суті, означало б, що американські військові збиватимуть літаки, російські літаки. Це, безумовно, ескалація... Цього не хоче робити президент. Це всі причини, чому це не найкраща ідея", – сказала речниця Білого дому Джен Псакі в інтерв'ю MSNBC 28 лютого.

Контекст:

Уранці 24 лютого Путін оголосив про вторгнення російських військ до України. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація і денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) та сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктів. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки та лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".

Жертвами російської агресії стало, станом на 28 лютого, 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.

За даними станом на ранок 2 березня, окупанти втратили 5840 осіб особового складу. Також знищено понад 60 літаків та вертольотів, 862 бойові броньовані машини, 85 артилерійських систем і безліч іншої техніки.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.

27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягнути Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.