Кулеба: На жаль, серйозних санкцій за російську паспортизацію жителів ОРДЛО не було
"Щодо санкцій, то наша позиція гранично чітка: за останні роки Росія зробила достатньо, щоб проти неї вже були застосовані санкції. І найбільш яскравий приклад – це паспортизація, яка стала зброєю в руках Російської Федерації, і тепер на цій підставі вони вже ніби закидають сигнали, що "ми захищатимемо російських громадян на Донбасі". На жаль, серйозні санкції за паспортизацію не були застосовані", – сказав він.
Кулеба зазначив, що активно обговорював цю тему із главами МЗС інших держав.
"Ми не можемо примусити Євросоюз щось робити, але ми постійно наполягаємо на тому, що навіть зараз достатньо підстав для введення санкцій проти Росії – ще до того, як вони, можливо, вдадуться до якихось нових збройних дій", – додав глава МЗС.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
У травні 2021 року українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти отримало майже 600 тис. громадян. Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов у липні говорив, що йдеться вже про 630 тис. осіб.
На думку президента України Володимира Зеленського, Росія може використати для нападу на Україну паспортизацію в ОРДЛО.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
28 січня Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
Міністр оборони України Олексій Резніков наприкінці січня заявляв, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу. 6 лютого він повторив, що, як і раніше, оцінює ймовірність значної ескалації з боку Росії як низьку.