Маркарова: У США почалася предметна дискусія про членство України в НАТО – як і коли це відбудеться

Маркарова: Вільнюський саміт був успішним
Фото: Оксана Маркарова / Facebook

У США розпочали дискусію щодо того, коли і за яких обставин Україна вступить у НАТО. Про це в опублікованому 11 серпня інтерв'ю LB.ua заявила амбасадорка України у США Оксана Маркарова.

"Більшість наших друзів у США розуміють, що вступ України до НАТО – це єдиний дієвий механізм, який гарантує безпеку як нашої держави, так і всього регіону. Однак поки ми перебуваємо у стані активної війни, це сильно ускладнює процес перемовин… Ми хочемо отримати запрошення і говорити про конкретні кроки до членства та реформи, які ми маємо зробити. Шлях до Вашингтонського саміту буде непростим, відбудуться серйозні дискусії, але це пріоритет, над реалізацією якого посольство вже почало працювати, зокрема, на рівні експертів, роботи з американським суспільством і партнерами", – сказала Маркарова.

Вона зазначила, що Україна працює зі США щодо питання інтеграції, проте цього недостатньо, оскільки Києву необхідно довести свою позицію всім членам НАТО.

"Водночас уже зараз очевидно, що Вільнюський саміт був успішним. У США почалася предметна дискусія про членство України в НАТО: не про "чи на часі зараз про це говорити", а про "як і коли це відбудеться". І це крім конкретних досягнень у вигляді запуску Ради Україна – НАТО та декларації країн G7 щодо безпекових зобов'язань", – наголосила амбасадорка.

Контекст:

На тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення до вступу в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.

Президент України Володимир Зеленський підсумки саміту назвав "гарними, але не ідеальними". "Якби було запрошення – вони були б ідеальними", – уточнив президент.

Президент США Джо Байден під час зустрічі із Зеленським на полях саміту НАТО 12 липня заявив, що "з нетерпінням чекає того дня, коли... ми офіційно святкуватимемо членство [України] в НАТО".