"Ми притягнемо президента Путіна і винних до відповідальності". Заява лідерів "Великої сімки" за підсумками термінового саміту
Країни "Великої сімки" рішуче засудили незаконну спробу анексії Росією Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей України, а також Автономної Республіки Крим і Севастополя. Про це йдеться у спільній заяві лідерів країн "Великої сімки", опублікованій 11 жовтня на сайті уряду Великобританії.
Лідери країн G7 зазначили, що ніколи не визнають цієї незаконної анексії або фіктивних референдумів, які Росія використовує для її виправдання.
"Росія грубо порушила принципи, закріплені у Статуті ООН. Вони не можуть і не дають Росії легітимних підстав для зміни кордонів України. Ми закликаємо всі країни однозначно відкинути ці порушення міжнародного права й вимагаємо від Росії припинити всі воєнні дії та негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої війська й військову техніку з України", – ідеться у заяві.
Лідери країн пояснили, що засідання відбулося на тлі ракетних ударів по цивільній інфраструктурі й містах по всій Україні, внаслідок яких загинули мирні жителі.
"Ми рішуче засуджуємо ці напади й нагадуємо, що невибіркові напади на невинне цивільне населення є воєнним злочином. Ми притягнемо до відповідальності президента [Росії Володимира] Путіна і винних", – ідеться в документі.
Лідери "Групи семи" зазначили, що й далі вводитимуть додаткові санкції проти Росії, включно з обмеженням щодо фізичних і юридичних осіб – всередині та за межами Росії, – які надають політичну або економічну підтримку незаконним спробам країни-агресора змінити статус території України.
G7 засудила навмисні ескалаційні кроки Росії, включно з частковою мобілізацією і безвідповідальною ядерною риторикою, які ставлять під загрозу глобальний мир і безпеку.
"Ми підтверджуємо, що будь-яке застосування Росією хімічної, біологічної чи ядерної зброї матиме серйозні наслідки", – ідеться у заяві.
Лідери країн засуджують дії Росії на Запорізькій АЕС і тиск, який чинять на персонал об'єкта. G7 заявила, що вважатиме Росію відповідальною за будь-який інцидент на станції, спричинений її діями.
У своїй заяві "Група семи" згадала про Білорусь. Лідери країн закликали білоруську владу припинити сприяння російській загарбницькій війні, дозволяючи російським збройним силам використовувати територію Білорусі, та надавати підтримку російським військовим.
"Оголошення про створення спільного військового угруповання з Росією є останнім прикладом співучасті білоруського режиму з РФ. Ми знову закликаємо режим Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, повністю дотримуватися своїх зобов'язань із міжнародного права", – ідеться у заяві.
Відповідно до міжнародного права, зокрема Статуту ООН, Україна має законне право захищатися від російської агресії та відновити повний контроль над своєю територією в межах своїх міжнародно визнаних кордонів, заявили лідери G7.
Водночас із метою життєздатного повоєнного мирного врегулювання країни "Великої сімки", як і раніше, готові досягти домовленостей разом із зацікавленими країнами й установами та Україною про стійку безпеку й інші зобов'язання, щоб допомогти Україні захистити себе, забезпечити її вільне й демократичне майбутнє та стримати майбутню російську агресію.
"Ми й далі будемо координувати зусилля для задоволення нагальних потреб України у військовій і оборонній техніці. Чекаємо на підсумки Міжнародної експертної конференції з відновлення, реконструкції й модернізації України 25 жовтня", – ідеться у спільній заяві.
Повідомляють, що країни G7 і надалі надаватимуть фінансову, гуманітарну, військову, дипломатичну і правову підтримку й твердо підтримуватимуть Україну стільки, скільки потрібно. "Велика сімка" також прагне підтримувати Україну у забезпеченні готовності до зими.
"Жодна країна не хоче миру більше, ніж Україна, народ якої переніс смерть і незліченні звірства внаслідок російської агресії", – ідеться у заяві.
"Група семи" вітала готовність президента України Володимира Зеленського до справедливого миру й зазначила, що справедливий мир передбачає такі елементи:
- дотримання Статуту ООН із захисту територіальної цілісності та суверенітету;
- збереження спроможності України захищатися в майбутньому;
- забезпечення відновлення і реконструкції України, включно з вивченням способів для цього завдяки коштам із Росії;
- притягнення до відповідальності за російські злочини, скоєні під час війни.
"Ми глибоко стурбовані навмисним пошкодженням трубопроводів "Північний потік" у міжнародних водах Балтійського моря і рішуче засуджуємо будь-які навмисні порушення роботи критично важливої інфраструктури. Ми вітаємо розслідування, яке триває", – також ідеться в документі.
Керівники країн "Великої сімки" зібралися 11 жовтня на термінове засідання через масований ракетний обстріл Росією міст України, який торкнувся 15 регіонів.
У режимі відеоконференції на засіданні виступив Зеленський. Він, зокрема, закликав відповісти країні-терористу санкціями в енергетичному секторі й озвучив українську "формулу миру", запропонувавши "ізолювати й покарати" Росію.
Також Зеленський закликав якнайшвидше надати Україні сучасні системи ППО і висловив занепокоєння щодо загрози загострення ситуації на кордоні України з Білоруссю, яку Росія, як і раніше, намагається прямо втягнути у війну.
Контекст:
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомляла, що РФ 10 жовтня під час масованої ракетної атаки випустила по Україні 83 ракети, 43 із них було збито. Також противник використав дрони-камікадзе, більшість яких знищили українські сили ППО. За уточненими даними Генштабу ЗСУ на ранок 11 жовтня, за 10 жовтня по Україні випустили 84 ракети та 24 дрона-камікадзе, знищено 43 ракети та 13 БПЛА (10 з них – камікадзе).
Внаслідок ракетної атаки, за повідомленнями ДСНС станом на 7.00 11 жовтня, загинуло 19 людей, 105 дістали поранення. Було пошкоджено 11 важливих інфраструктурних об'єктів у восьми регіонах України й у Києві. Частину областей знеструмлено, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Путін підтвердив, що масовані удари російської армії 10 жовтня по енергоструктурі України були навмисними. За його словами, їх завдали за пропозицією міноборони і згідно з планом Генштабу РФ.
За розрахунками видання "Forbes Україна", ракетна атака 10 жовтня коштувала Росії від $400 млн до $700 млн.
11 жовтня масована ракетна атака окупантів по критичній та енергетичній інфраструктурі України тривала. Українські сили ППО збили 20 із 28 випущених окупантами ракет і 13 дронів-камікадзе.