На засіданні Радбезу ООН під головуванням Росії Гутерріш звинуватив Москву в міжнародній кризі, а Лавров назвав нову причину війни
У квітні РФ тимчасово головує в Радбезі. Говорячи про політику Москви, Гутерріш заявив про "безпрецедентні та взаємопов'язані кризи", до яких вона призвела.
"Багатостороння система зазнає найбільшого навантаження за весь час із моменту створення ООН. Напруженість між провідними державами сягнула історичного максимуму. Отже, є ризики виникнення конфлікту внаслідок неправильних дій або прорахунків. Вторгнення Росії в Україну, що порушило Статут ООН і міжнародне право, завдає величезних страждань і руйнувань країні та її народу й посилює глобальні економічні потрясіння, спричинені пандемією COVID-19", – сказав генсек ООН.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров, який вів засідання, у своєму виступі озвучив пропагандистські наративи про "колективний Захід", який зацікавлений у війні проти Росії.
Він згадав про "клуб обраних" за межами ООН, який ухвалює принципові для світу рішення, а потім подає їх громадськості. Окрім того, він звинуватив США в "руйнуванні глобалізації, яку довгі роки звеличували як найвище благо всього людства".
"Називаймо речі своїми іменами: ніхто не дозволяв західній меншості говорити від імені всього людства. Треба поводитися пристойно і поважати всіх членів міжнародної спільноти", – сказав глава російського МЗС.
Метою розв'язаної війни, серед яких раніше називали "денацифікацію" і "демілітаризацію" України, Лавров назвав "необхідність усунення загрози безпеці, яку створювали країни НАТО безпосередньо на кордонах РФ, і захистити людей, яких позбавили прав".
"Ми чесно сказали, за що й за кого воюємо", – заявив Лавров, не уточнивши, про кого йдеться.
Контекст:
Із 1 квітня 2023 року Росія в порядку ротації на місяць прийняла головування в Радбезі ООН.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав це "ляпасом міжнародній спільноті". США, Великобританія, Франція та ще кілька країн заявили, що знизять рівень представництва на заходах, які проводить Росія у квітні.
5 квітня, уже під час головування РФ у Радбезі, відбулося засідання щодо теми депортації українських дітей з окупованих територій. У підсумковій резолюції понад 50 країн засудили Росію.