На початку листопада поблизу кордону України, в ОРДЛО та анексованому Криму перебувало приблизно 90 тис. військових РФ – Міноборони

У другому півріччі біля кордону України РФ провела серію широкомасштабних командно-штабних навчань, зазначили у Міноборони
Фото: Минобороны России / Facebook
За даними Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони станом на початок листопада 2021 року, поблизу кордону України та на тимчасово окупованих РФ територіях перебувало угруповання військ чисельністю приблизно 90 тис. осіб. Про це 2 листопада повідомив Центр оперативного інформування Міноборони України.

"До його складу входять війська 8-ї, 20-ї армій Південного та Західного військових округів, а також сили та засоби Чорноморського флоту РФ. Окрім того, поблизу нашого кордону базуються окремі з'єднання та частини 4-ї, 6-ї армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони повітряно-космічних сил збройних сил РФ. На тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей розгорнуті та діють два армійські корпуси російських окупаційних військ", – ідеться у повідомленні.

Зазначено, що у другому півріччі біля кордону України командування ЗС РФ провело серію широкомасштабних командно-штабних навчань.

"До них залучалися війська (сили) Південного та Західного військових округів, а також окремі частини та підрозділи 41-ї армії Центрального військового округу та повітряно-десантних військ збройних сил РФ. Після завершення зазначених заходів оперативної та бойової підготовки частини та підрозділи 41-ї армії залишилися у європейській частині Росії, зокрема, в районі населеного пункту Єльня, що у Смоленській області, на відстані приблизно 260 км від державного кордону з Україною", – додали в Міноборони.

У відомстві уточнили, що РФ "періодично вдається до практики перекидання та накопичення військових підрозділів із метою підтримання напруги в регіоні та політичного тиску на сусідні держави".

Контекст:

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території через запровадження регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних рубежів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх нібито залучено до навчань. 22 квітня він заявив, що поставленої мети досягнуто і що із 23 квітня війська розпочинають повернення до пунктів постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка та озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково вивела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія вивела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.

11 червня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що відведення російських військ від кордону було "символічним" і загроза залишається. Він також звернув увагу, що російські військові на навчаннях відпрацьовували не оборонні, а наступальні дії.

У вересні Росія та Білорусь провели на території обох країн масштабні навчання "Захід 2021". На них відпрацьовували сценарій "розв'язування агресії проти Союзної держави". У навчаннях брало участь майже 200 тис. осіб, було залучено понад 80 літаків та гелікоптерів, до 760 одиниць бойової техніки, зокрема понад 290 танків, більше ніж 240 гармат, реактивних систем залпового вогню та мінометів, до 15 кораблів.

Офіційно навчання завершили 16 вересня, але масового повернення до пунктів постійної дислокації тих батальйонно-тактичних груп, які вийшли на посилення, не було, зазначав наприкінці місяця головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Росія під виглядом навчань щороку збільшує кількість особового складу та військової техніки вздовж державного кордону з Україною, вважає заступник командувача Об'єднаних сил полковник Анатолій Шевченко.

30 жовтня 2021 року американська газета The Washington Post писала, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною і це викликає занепокоєння високопосадовців у США та Євросоюзі.

ГУР Міністерства оборони України повідомило 1 листопада, що не зафіксувало додаткового перекидання російських підрозділів, озброєння та військової техніки до російсько-українського кордону.

1 листопада видання Politico опублікувало супутникові фото, зазначивши, що на них видно військову техніку, яку РФ нібито стягнула до кордонів України. У ГУР Міноборони України повідомили 2 листопада, що жодних змін на кордоні з РФ не відбулося. У Кремлі не коментували публікації Politico.