"Не перша обіцянка". Пєсков прокоментував матеріали про плани РФ влаштувати провокацію на Донбасі

Пєсков вважає заяви американської сторони голослівними. У Держдепі пояснюють, що США повідомляють про плани Росії, щоб змусити РФ відмовитися від них
Фото: EPA
Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков відреагував на повідомлення американських ЗМІ та Пентагону про те, що Москва розробила план, щоб створити привід для вторгнення в Україну. Він дав коментар ТАСС.

За словами Пєскова, це "не перша така обіцянка" від американської сторони, раніше повідомлення про аналогічну інформацію американська розвідка вже озвучувала, але "так нічого і не виходило".

У середині січня в Пентагоні та Білому домі вже заявляли про те, що Росія готує провокації, у яких звинуватить українців, щоб виправдати і створити передумови для вторгнення в Україну. Повідомлення про можливі провокації з боку РФ опублікувала українська розвідка.

Пєсков тоді заявляв, що ці повідомлення та публікації у ЗМІ про російських диверсантів на сході України "мали голослівний характер і нічим не були підтверджені".

3 лютого The Guardian та The New York Times написали з посиланням на власні джерела в адміністрації президента США про те, що, за даними американської розвідки, Росія планує сфабрикувати відео "українських провокацій" як привід для вторгнення в Україну. Воно може містити кадри з тілами вбитих, підірваними будинками, акторами та фальшивою військовою технікою ЗСУ, зокрема безпілотниками Bayraktar.

Інформацію про "дуже наочний пропагандистський відеоролик", який готує РФ, підтвердили в Пентагоні, зазначивши, що на кадрах планують показати техніку, нібито надану Заходом.

Спікер Держдепартаменту США Нед Прайс на брифінгу 3 лютого наголосив, що сценарій із відео – лише один із варіантів, і США не знають, чи обов'язково Росія скористається ним найближчими днями, повідомляють на сайті Держдепу. Він пояснив, що США роблять публічною цю інформацію, щоб продемонструвати масштаби дестабілізаційних дій Росії проти України та відмовити РФ проводити цю кампанію і, зрештою, військову атаку.

Тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін 3 лютого в ефірі токшоу "Право на владу" на "1+1" зазначила, що тепер міжнародна спільнота скептично поставиться до можливих заяв Росії щодо наявності приводів для військового вторгнення в Україну. Вона припустила, що "тепер Росії дуже важко провернути одну із цих операцій, які вони вже робили в минулому".

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Станом на 28 січня 2022 року, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військовослужбовців, з урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

США, як говорила наприкінці січня заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін планує застосувати військову силу проти України "зараз чи, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, наголосила вона.

Президент України Володимир Зеленський 28 січня заявив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а заяви західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.

Після цього у Білому домі заявили, що більше не називатимуть імовірне вторгнення Росії в Україну "неминучим".