"Не ставати стороною війни". У НАТО є неформальна домовленість не постачати Україні деякі види озброєнь – ЗМІ
Країни – члени НАТО дотримуються неформальної домовленості про відмову від постачання деяких систем озброєнь в Україну, щоб не провокувати ескалацію з боку Росії. Про це 25 травня пише видання Zeit Online із посиланням на dpa (новина агентства наразі в закритій стрічці).
Лідери країн Альянсу від початку війни побоюються, що РФ розцінить постачання західних бойових танків і літаків як офіційний вступ у війну і вживе заходів у відповідь, ідеться у статті.
Представник НАТО в коментарі агентству заявив, що всі рішення щодо постачання, зрештою, є справою окремих держав-членів. За його словами, вони дотримуються таких неформальних домовленостей ще й через побоювання, що, передавши бойові танки та літаки Україні, вони не матимуть підтримки партнерів в Альянсі в разі нападу Росії.
Із цієї причини Польща, наприклад, понад два місяці тому утрималася від постачання в Україну винищувачів МіГ-29 радянського розроблення, пише видання. Головнокомандувач збройних сил США в Європі Тод Волтерс заявив тоді, що перекидання винищувачів може "неправильно зрозуміти Москва, і це може призвести до ескалації між Росією та НАТО". За його словами, це "сценарій високого ризику".
Наявність таких угод побічно підтвердив і президент Франції Еммануель Макрон. У березні, після спеціального саміту глав держав та урядів країн НАТО стосовно питання щодо постачання озброєнь, він заявив, що "є межа, яка полягає в тому, щоб не ставати стороною війни", зазначає dpa.
Контекст:
Військову допомогу Україні надає понад 30 країн, повідомляв держсекретар США Ентоні Блінкен 7 квітня. Загалом за два місяці повномасштабного вторгнення РФ союзники Києва виділили на зміцнення обороноздатності України понад $5 млрд, повідомив глава Пентагону Ллойд Остін 26 квітня.
Наприкінці лютого, невдовзі після вторгнення Росії в Україну, президент РФ Володимир Путін наказав перевести сили стримування армії РФ, до яких входить ядерна зброя, в особливий режим бойового чергування. Він пояснив своє рішення "агресивними висловлюваннями" з боку найвищих посадовців країн НАТО на адресу Росії.
У Пентагоні вважають, що якщо Україна й надалі успішно захищатиметься від російського вторгнення, Путін продовжить погрожувати Заходу ядерною зброєю. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав "небезпечними та безвідповідальними" погрози використання Росією ядерної зброї.