"Не з'їдайте своїх. Зараз не час для цього". У соцмережах після удару по Чернігову почали хейтити главу Центру підтримки аеророзвідки Берлінську. Багато хто її підтримав
У соціальних мережах спалахнув скандал після російського ракетного удару по Чернігову 19 серпня. Там відбувалася зустріч виробників дронів "Люті пташки Demo Day", і деякі українці засудили главу Центру підтримки аеророзвідки, засновницю проєкту Victory Drones Марію Берлінську за організацію заходу у центрі міста.
Журналіст, блогер Олексій Бик заявив, що Берлінська разом із посадовими особами Чернігівської обласної адміністрації, яка погодила захід, "мають бути затримані і давати свідчення". Він вважає, що хтось із них навів ракетний удар.
"Вона пише допис, у якому головними є дві тези: подію нам дозволили, отже, я не при ділі; ми всіх попередили про ракетну небезпеку, тому самі винні. Жодного співчуття до загиблих, випадкових потерпілих. Жодного жалю. Цинічна тварина із закривавленими руками", – написав він.
Екснардеп Ігор Мосійчук заявив, що голову Чернігівської ОВА В'ячеслава Чауса і Берлінську має бути покарано.
"Усі, хто не вимагає справедливого розслідування вчорашньої трагедії в Чернігові та покарання організаторів виставки дронів, по якій учора покидьки-москвини випустили ракету, стають на бік темних сил. Ви виправдовуєте тих, хто своєю безвідповідальністю і халатністю заради власного піару призвів до вбивства російською мразотою українців, і зокрема діточок", – написав він.
Активіст, волонтер Роман Сініцин заявив, що якби заходу в Чернігівському драмтеатрі не проводили, велика ймовірність, що туди не прилетіла б ракета.
"Проводити попередньо анонсований (та навіть і не анонсований) масовий захід/зустріч/нетворкінг/посиденьки/виставку на тему мілітарі-дронів із десятками-сотнями виробників, ентузіастів, представників бізнесу, фондів, волонтерів і військових у Чернігові – м'яко кажучи, не найкраща ідея. Достатньо поглянути на карту хоча б. Проводити такий захід у центрі міста в муніципальній будівлі на центральній площі – пік довбо...бізму і безвідповідальності. Чудово, що всі учасники спустилися в укриття і залишилися живими, але зовні поранені сотні людей, загинули діти", – зазначив він.
Багато людей заступилися за Берлінську. Адвокат, військовослужбовець Масі Найєм написав, що вона дуже багато зробила для обороноздатності України.
"Уся Україна в небезпеці. Росіяни могли вдарити туди балістикою і без заходу, який проходив там. Як це робили до того сотні разів. У Маріуполі, наприклад, не було заходу... Було прекрасне місто. Це не завадило росіянам його знищити. Тому дуже прошу вас притримати ваш "шакалячий експрес". Якщо ви за Україну, а не просто поговорити. Висновки, звісно, треба зробити. Такі заходи мають бути закритими. Менш публічними", – написав він.
Підприємець, волонтер Олександр Яковенко зазначив, що Берлінська присвятила розвитку БПЛА в Україні 10 років життя із перших днів війни 2014 року. Завдяки їй було врятовано тисячі військових і знищено сотні одиниць ворожої техніки та живої сили противника, наголосив він.
"Я можу точно сказати, що ніколи б не став масштабним виробником дронів, якби не Марія, і ніколи не зміг би зібрати команду, якби не ці конференції. Я і кожен військовий, який знає твій вклад, вдячний тобі за те, що ти робиш... Друзі, наш ворог не всередині і точно не серед тих, хто поклав більшість свого життя заради перемоги... Ви можете казати, що це помилка, яка коштувала життя наших громадян, і це жахливо, але ви точно не повинні засуджувати, бо ноша відповідальності саме на тих, хто діє і рушить уперед", – написав він.
Волонтерка Дана Юрович наголосила, що в ударі по Чернігову винні лише росіяни та їхні пособники в Україні.
"Те, що вони вдарили по зустрічі інженерів, розробників дронів, тільки ще раз підтверджує, наскільки їм стрьомно від розвитку цієї галузі в Україні і наскільки вона критично важлива для нас. Від того, що вони вдарили, збори на дрони не перестають бути необхідними, так само, як і навчання/реабілітація через польоти на них. Розумію бажання хайпу блогерів і деяких журналістів, враховуючи, хто їм і звідки заносить гроші і для чого. Але ви зараз виглядаєте або як агентурна мережа Кремля, або ж просто корисні ідіоти й пройдисвіти", – заявила вона.
"Хочеться помсти. Але ...башити своїх простіше, ніж роз...бати тих, хто сильніший і не піддається звичайному хейту в інтернеті. Маріє Берлінська, сестро, тримайся", – написав журналіст Богдан Логвиненко.
Громадська діячка, директорка організації "Центр протидії корупції" Дар'я Каленюк нагадала, що Берлінська і команда Dignitas Fund постачають дрони ЗСУ, навчають десятки тисяч військових повністю на волонтерських засадах.
"Їм зараз складно. Упевнена, вони самі себе картають за теракт росіян у Чернігові. [...] Зараз лише русні просто руками українців цькувати українських відданих волонтерів за те, що клята русня знову вбила ракетою наших невинних людей. Ні, ми не будемо підігравати ворогу. Ми захищаємо своїх. І нашу лють і гнів конвертуємо у смирення йти далі разом важкою дорогою до перемоги над московією", – написала вона.
Підприємець Ярослав Ажнюк висловив підтримку Берлінській та її команді і наголосив, що ворог перебуває в Москві й українцям не потрібно його шукати всередині.
"Я впевнений, що висновки щодо проведення подій будуть зроблені. Дрони – зброя, якої росіяни справді бояться. Ця атака лише показує, наскільки. Щоб наблизити перемогу, донатьте на дрони. Сьогодні – на "Люті пташки", – написав він.
Журналіст Стас Козлюк також зазначив, що в обстрілі винні винятково росіяни.
"Вони запускають ракети. Вони вбивають наших людей. І їм похрін, стріляти по черзі в "Сільпо", по виставці вишиванок, по дитячому табору, по торговому центру чи по багатоповерхівці. Бо це росіяни. Якщо раптом ви про це забули, то згадайте 24 лютого. І потім іще раз сильно подумайте. Бо оцей срач із пошуком винних – це просто щось "вирвиглазне". Чесно", – написав він.
Головна редакторка "Української правди" Севгіль Мусаєва закликала донатити на дрони замість того, щоб шукати винних серед українців.
"Не займайтеся віктімблеймінгом людей, які стільки років присвятили створенню вітчизняного ринку БПЛА, незважаючи на весь спротив і хейт. Які підготували тисячі операторів дронів. Не з'їдайте своїх. Зараз не час для цього. Якщо ви думаєте, що вони не переживають через те, що сталося, ви помиляєтеся. Краще задонатьте "Лютим пташкам" або на інші збори по дронах", – написала вона.
Екснардеп Ігор Луценко розповів, що відвідав чимало таких заходів, і за рівнем безпеки учасників зустріч у Чернігові була далеко не найгіршою.
"Роблять великі зібрання там, куди регулярно прилітають ракети. Де вже лишилося пару цілих будівель. Роблять зібрання близько до кордону. Роблять шикування за 10 км від позицій росіян, під відкритим небом. Причому це розумні і досвідчені люди: командири, чиновники, активісти. І таких трагедій – десятки за рік, на жаль. Тому що повністю гарантувати виконання всіх алгоритмів безпеки просто немислимо. (Я був свідком, коли навіть деякі суперкумири тих, хто зараз хейтить, допускали великі та прикрі помилки.) Це означає, що завжди доводиться приймати ризик. І, звісно, інколи прилітає. Але це не значить, що не треба продовжувати!" – написав він.
Луценко додав, що в таких трагедіях винен російський народ і його правителі.
"Прошу, молю, благаю: давайте ступимо крок назад від ненависті до своїх і пустимо цю енергію проти мерзоти", – написав він.
Контекст:
Окупанти завдали удару по центру Чернігова 19 серпня приблизно об 11.30, попередньо – ракетою "Іскандер", проінформували у прокуратурі області у Facebook. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що пошкоджено площу, університет і театр.
Удару завдали, зокрема, по місцю, де відбувалася зустріч-презентація виробників дронів. Одна з організаторів зустрічі, волонтерка Марія Берлінська заявила, що захід був закритим, місце проведення повідомляли лише "зареєстрованим перевіреним учасникам за лічені години до заходу" і що після оголошення повітряної тривоги присутніх закликали ховатися в укриття. З організаторами працює СБУ.
Жертвами російської атаки стало семеро людей, серед них шестирічна дівчинка, ще 156 людей дістали поранення.