"Необхідно було креативне рішення". Наєв розповів, як ворогові не дали прорватися через Сіверський Донець
Перед проведенням контрнаступу в Харківській області у 2022 році українським воїнам треба було стримати ворога, зламати плани його просування й, зокрема, не дати окупантам перейти через річку Сіверський Донець. Про це командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв розповів у колонці для "Укрінформу", опублікованій 20 листопада.
Як зазначив генерал-лейтенант, на початку квітня 2022-го окупанти намагалися просунутися на ізюмському напрямку на Довгеньке, Барвінкове й Добропілля.
Окупанти змогли збудувати поромну переправу на правому фланзі оперативного угруповання "Харків" і навіть під щільним вогнем українських військ перетягнути кілька батальйонно-тактичних груп у напрямку Кам'янки Ізюмського району.
"Із цього часу розпочалася битва за недопущення проходу ворожих сил на ізюмському напрямку. Противник кожного дня атакував позиції підрозділів наших сил оборони... Битва тривала понад півтора місяця – кожен ранок розпочинався з атаки: спершу наступали батальйонами, потім – ротами, потім – взводами, і завершувала піхота. Ця боротьба велася постійно", – заявив Наєв.
Після цього, за його словами, противник вирішив змінити напрямок і почав рухатися на Комишуваху й Велику Комишуваху. Українці у відповідь вели "звичайну бойову роботу, яка принесла результат": за півтора місяця окупанти, зазнавши значних втрат, відмовилися від подальшого руху на ізюмському напрямку, зазначив командувач.
Він розповів, що ворог також намагався перетнути річку Сіверський Донець і просунутися на ділянці Дронівка – Серебрянка – Білогорівка. За словами Наєва, він тоді більше ніж місяць пробув на пункті управління в Бахмуті разом з угрупованням, яке виконувало завдання на цьому напрямку.
"Пам’ятаю, як ворог намагався прорватися через Сіверський Донець. Напередодні я пішов спати десь о 3.00, а вже о 5.00 прокинувся і прибув на пункт управління. Там мені доповіли, що ворог навів перший понтонний міст. Необхідно було шукати якесь креативне рішення. І я оголосив змагання: той, хто першим зруйнує цей міст, отримає грошову премію й буде представлений до державної нагороди. І вже за годину мені доповіли, що завдання виконане", – написав командувач.
Росіяни продовжили спроби навести мости. Тому 26-й артилерійській бригаді дали завдання заважати цим спробам, а якщо ворожі переправи вже збудовані – знищувати їх.
"Бойова робота тривала протягом дев'яти діб, із 4-го по 13 травня 2022 року. Українське військо зірвало дві спроби побудувати переправу, а чотири вже наведені понтонні мости знищило. Врешті-решт противник відмовився від форсування річки й затопив у водах Сіверського Донця свої танки, аби вони не дісталися нам", – розповів генерал-лейтенант.
Контекст:
Сіверський Донець в Україні протікає через Харківську, Луганську й Донецьку області.
Наступаючи на сході України, російська армія неодноразово намагалася переправитися через Сіверський Донець. Зокрема, операцію на переправі провели 11 травня 2022 року в районі Кремінної Луганської області, вона закінчилася розгромом армії РФ, було знищено 80 одиниць техніки, серед них танки, БМП і БТР. Втрати особового складу сягнули приблизно 485 осіб убитими або пораненими, повідомляв американський Інститут вивчення війни.
The New York Times написала, що це стало справжньою "воєнною катастрофою", дані про яку "прорвали інформаційну бульбашку російської пропаганди" в Росії.
Унаслідок боїв на Сіверському Донці у травні ЗСУ знищили цілу батальйонно-тактичну групу російських загарбників, повідомляла пресслужба 80-ї окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. "Під час спроби ворожих сил налагодити понтонну переправу і форсувати річку на східному напрямку, артилерія бригади в черговий раз нанесла потужні удари по ворогу, в результаті яких були знищені понтони та зірвано дев'ять намагань переправи", – ішлося в повідомленні.